1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Koca'dan Koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalar

Bakan Koca'dan Koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran'dan gelen ve koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alınan yolculara ilişkin konuştu. Bakan Koca, "Testlerin negatif çıktığını korona virüs hastası olmadıklarını özellikle söylemek istiyorum. " dedi.

Bakan Koca'dan Koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüse ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

Çin’den bildirilen vaka sayılarında azalma varken diğer ülkelerden bildirilen vaka sayılarında artış görülmektedir.

En son Yunanistan’da bir vakanın bildirilmesi komşularımızda vaka sayısının artması sebebiyle tedbirlerimizi yoğunlaştırmamız gerekmiştir.

Ülkemizde yürüttüğümüz tedbirler sayesinde ülkemizde hastalığa rastlanmamıştır.

Ama bundan sonrasında rastlanmayacağı anlamına gelmediğini söylemek istiyorum.

Bugün itibarıyla İran ile olan kara sınır kapılarımızda sahra hastanelerini oluşturup gelmek isteyen Türk vatandaşlarımızla ilgili 14 günlük karantina dönemini veya evde gözlem dahil olmak zere gelen kişilere anlatarak bu süreci devam ettirme yönünde bilim kurulunu bir yaklaşımı oldu.

Sınır kapışlarında alınan tedbirleri yerinde görmek üzere yarın hareket edeceğim. Tahran’dan ülkemize gelen vatandaşlarımızı iki merkezde gözlem altına aldık. Şu ana kadar hastalık bulgusu anlamında bir farklılık olmadığını özellikle söylemek istiyorum.

Öksürük ve boğaz ağırı olan hastalarımız vardı giderek artan bir sıkıntı kötüleşme olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Testlerin negatif çıktığını korona virüs hastası olmadıklarını özellikle söylemek istiyorum. Önümüzdeki dönemde negatif çıkacağı anlamına gelmeyebilir. Yedinci gününde tekrarlayıp gerektiğinde evde bu süreyi tamamlamak gibi bir görüş belirlendi.

Farklı illerde de şüpheli vakalardan numuneler alınmakta. Şu ana kadar herhangi bir hastalık belirtisi olmadığını söylemek isterim.

YUNANİSTAN’DA KORONAVİRÜS VAKASI

Yunanistan’da 1 vaka olarak biliyoruz. Farklı bir tedbir alınmasına gerek olmadığını bilim kurulu ifade etti.

"HİÇBİR İLİMİZDE SONUÇLAR POZİTİF ÇIKMADI"

Sonuçların pozitif çıktığı hiçbir ilimiz olmadı. Korona virüs vakasına rastlanmadı. Ama yarın pozitif olmayacağı anlamına gelmiyor.

KORONAVİRÜS HACCI ETKİLEYECEK Mİ?

Hac dönemine daha uzun bir süre olduğu için bilim kurulu bunu gündemine almadı. Hastalığın seyri bunu belirlemiş olacaktır.

HABERE YORUM KAT