1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bakan Kudret Özersay’dan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı’na tebrik

Bakan Kudret Özersay’dan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı’na tebrik

RoboCup 2018 Robotlararası Dünya Futbol Kupası'nda Dünya Şampiyonu olan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı, KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ı makamında ziyaret etti.

Bakan Kudret Özersay’dan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı’na tebrik

RoboCup 2018 Robotlararası Dünya Futbol Kupası'nda Dünya Şampiyonu olan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı, KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ı makamında ziyaret etti. Bakan Özersay, şampiyon olan takım ekibini tebrik etti.

Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenen RoboCup 2018 Robotlararası Dünya Futbol Kupası'nda Dünya Şampiyonu olan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı (NEUIslanders) ekibi, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel başkanlığında, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ı makamında ziyaret etti. Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, şampiyonları tebrik etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre ziyarette, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ile Robot Futbol Takımı ekibi Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'a, Yakın Doğu Üniversitesi 3D Laboratuarında mekanik ve elektronik tasarımları yapılan ve yapay zekâ kodlamaları yüzde 100 Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirilen Robot Futbol Takımının başarıya giden yolunu anlattı. Ziyarette, 2050 yılında düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupasında şampiyon olacak takımla, Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı'nın bir dostluk maçı yapabilmenin hedef olarak belirlendiği de ifade edildi. Ayrıca, Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarında geliştirilen Bioyazıcı ile organ ve doku üretileceği açıklandı.

"Dünya şampiyonluğu gururunu yaşadık"

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay kabulde yaptığı konuşmasında, kendilerine dünya şampiyonluğu gururunu yaşattıkları için Robot Futbol Takımı ekibine teşekkür etti. Yeni yüzyılın bilim ve teknoloji ürünlerinin robotlar olduğunu ifade eden Bakan Özersay, yapılacak sıradışı sanat, bilim ve teknoloji çalışmalarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin adının daha kolay dünyaya erişebileceğini söyleyerek, devlet desteğine dikkat çekti. Bakan Özersay; "Siyasi anlamda ve yöneticilik anlamında bu çalışmaların Amerika'daki Silikon Vadisi ve benzeri bir şeyle önünü açabilecek katkı yapabilirsek eğer ne mutlu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti klasik yöntemlerle dünyaya erişebilecek ve derdini anlatabilecek konumda ve statüde değil. O yüzden sıra dışı yöntemlerle sınır tanımayan, gümrük tanımayan, tanıma-tanımama meselesi olmayan ürünler, sanat, bilim ve teknoloji gibi çalışmalarla bence dünyanın çok daha kolay parçası olabiliriz. Bize çok uzak gibi görünen ama başka açılardan hayatın parçası haline gelmiş bu çalışmalar için önünüzü açabilecek katkılar yapabilirsek seviniriz. Şu anda araştırma, geliştirme yasası var. Sınırı olmayan bu çalışmaları motive etmek, teşvik etmek için ne gerekirse devlet olarak yapılması gerekiyor. Hepinizi bir kez daha tebrik ederim" dedi.

"Biyoyazıcı ile organ ve doku üreteceğiz"

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ziyarette yaptığı konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarı tarafından geliştirilen Robotik Futbol Takımının Kanada'da düzenlenen Robocup 2018 Robotlararası Futbol Dünya Kupasında şampiyonluğa ulaşmasından gurur duyduklarını belirtti. Doç. Dr. Günsel, bundan sonraki hedeflerinin tıp alanında çığır açacak Biyoyazıcı ile organ üreterek, Kıbrıs Türk'ünün adını dünyaya sağlık sektöründe de duyurmak olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Günsel, yapacakları çalışmaları şu şekilde anlattı: "Dizaynı ve beyni Neu3D Laboratuvarı tarafından yapılan Biyoyazıcı sayesinde bir şırınga yardımı ile mikron hassasiyette canlı hücre basımı gerçekleştireceğiz. Neu3D Laboratuvarı ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nin ortak çalışma olarak devam ediyor. Su ve benzeri sıvalarla basım testleri şuanda laboratuvarımızda devam ediyor ve aldığımız ilk sonuçlardan oldukça memnunuz. Bu sene sonuna doğru doku basımı gerçekleştirebileceğiz. Hedeflerimiz içeresinde kendi geliştirdiğimiz Bioyazıcı ile organ, deri, kıkırdak ve kemik basımı var."

"Ofansif robotik futbol takımı ürettik"

Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı Kaptanı Ersin Aytaç ise, Robot Futbol Takımı hakkında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'a teknik açıklamalarda bulunarak, 8 robottan oluşan Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı NEUIslanders'ın tüm mekanik ve elektronik tasarımları ile yapay zekâ kodlamalarının yüzde 100 üniversitenin kendi üretimi olup, araştırma laboratuarlarında ekip arkadaşları tarafında tasarlanarak üretildiğini belirtti. Aytaç, her biri özel bir teknolojiyle el yapımı olarak üretilen futbolcu robotların, üç boyutlu bir koordinasyon ve iletişim sistemiyle yönetildiklerini ve yapılan ortak çalışmalarla bu yıl takımı yöneten yapay zekanın sıfırdan yazılarak daha ofansif bir robotik futbol takımı ürettiklerini vurguladı.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.