1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Müezzinoğlu: “Teşvikleri istismar edenler en ağır bedeli ödeyecekler”

Bakan Müezzinoğlu: “Teşvikleri istismar edenler en ağır bedeli ödeyecekler”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, teşvik desteklerini istismar eden işverenlerle ilgili, "Bizim bu teşviklerden istifade edenler arasında...

Bakan Müezzinoğlu: “Teşvikleri istismar edenler en ağır bedeli ödeyecekler”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, teşvik desteklerini istismar eden işverenlerle ilgili, "Bizim bu teşviklerden istifade edenler arasında istismar oranının yüzde 1'den daha az olduğu kanaatindeyim. Bu istismarı yapanlar da şunu bilsinler ki en ağır bedeli ödeyecekler. Bu milletin imkanlarını kendi fırsatçılığına dönüştüren bazı işverenler bunun bedelini öder ama şuanda yüzde 99 oranında son derece meşru, başarılı bir proje olarak devam ediyor" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Google Digital Atölye Basın Lansmanına katıldı. Bakan Müezzinoğlu, burada basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı. İşverenlerin teşviklerden faydalanmak adına işçi çıkartıp yerine yeni işçi aldığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine Bakan Mehmet Müezzinoğlu, konuyla ilgili çok az şikayet duyduklarını belirtti. Teşvik projelerinin başarılı bir biçimde sürdüğünü ifade eden Bakan Müezzinoğlu, "Özellikle 2017 yılı için ilan ettiğimiz çalışma hayatında ve istihdamda milli seferberlik Cumhuriyet tarihinin en büyük teşviklerini verdiğimiz bir dönem. Bu anlamda yakaladığımız son iki aya baktığımızda çok başarılı rakamlar. İnşallah yarın itibariyle de Şubat ayının son resmi rakamlarını açıklayacağız. Sosyal Sigortalar Kurumu SGK'lı olanların son bildirim tarihleri ancak diğer ayın 24'ünde netleşiyor. Dolayısıyla o rakamlar bugün itibariyle netleşmiş olacak. Yarın da Ocak, Şubat rakamlarını açıklayacağız. Bu teşvikleri istismar edenler konusunda şikayet aldınız mı? Çok minimum düzeyde şikayetleri aldığımızı ifade edebilirim. Bu anlamda her türlü tedbiri alıyoruz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim bu teşviklerden istifade edenler arasında istismar oranının yüzde 1'den daha az olduğu kanaatindeyim. Bu istismarı yapanlar da şunu bilsinler ki en ağır bedeli ödeyecekler. Bu milletin imkanlarını kendi fırsatçılığına dönüştüren bazı işverenler bunun bedelini öder ama şuanda yüzde 99 oranında son derece meşru, başarılı bir proje olarak devam ediyor" dedi.

"Ciddi bir sıkıntımız yok"

İşverenlerin ülke çıkarlarını düşünmek zorunda olduklarını ifade eden Müezzinoğlu, "O yüzde 1'de otomasyonun bu kadar güçlü olduğu bir yapıda bu ay fark etmezsek, gelecek ay bunu yakalarız. Çünkü bunların 3 ay önce nerede SGK'lı oldukları belli. Bu otomasyon entegrasyonlarını bugün yapabilecek gücümüz var. Dolayısıyla onlar kendilerini hemen ele verirler. Bunu kendilerine fırsatçılık değil, bunu ülke, millet adına ve güçlü sistemler adına bir fırsat olarak görmeliler ve ben bunu bu anlamda meşru zeminde yüzde 99'un üzerinde de kalan işverenimize de teşekkür ediyorum. Gerçekten ciddi bir sıkıntımızın olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim" diye konuştu.

"Türkiye'nin hak ve hukukunu çiğneyenlere seyirci kalacak değiliz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir televizyon kanalında söylediği "Avrupa 16 Nisan'dan sonra çok sürprizlerle karşılaşabilir" sözleri ile ilgili soru üzerine Bakan Müezzinoğlu şunları söyledi:

"Hayat zaten sürprizlerle doludur. Bu konuda 16 Nisan sonrası Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Avrupa ile olan süreçleri değerlendirmelerini veya Türkiye'ye yanlış yapanlar veya yanlış yapmakta ısrar edenler, Türkiye'nin hak ve hukukunu istediği gibi zedeleyenler ve çiğneyenlere biz seyirci kalacak değiliz. Alkış tutacak da değiliz. Dolayısıyla herkes yaptığı yanlışın cezasını günü gelince çeker, bedelini öder. Dolayısıyla kimse ben güçlüyüm, istediğimi yaparım" diyerek istediği yanlışı yapmaya devam edemez. O nedenle Sayın Cumhurbaşkanımız tabi ki 16 Nisan'dan sonra hükümet olarak da, cumhurbaşkanlığı olarak da değerlendirmeleri yapacaktır. Bize düşen görev bu ülkenin ve milletin hak ve hukukunu ne pahasına olursa olsun korumaktır. Bu milleti dünya milletleri arasındaki saygın, güçlü yerini yarınlarda daha güçlü hale taşıyabilmektir."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT