1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Özlü sanayi üretim endeksini değerlendirdi

Bakan Özlü sanayi üretim endeksini değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2017 yılı Mart ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi.

Bakan Özlü sanayi üretim endeksini değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2017 yılı Mart ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2017 yılı Mart ayına ait sanayi üretim endeksini yazılı olarak değerlendirdi. 2017 yılı Mart ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttığını kaydeden Özlü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki bir önceki aya göre artış yüzde 1,3 olduğunu, sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentilerini aşarak güçlü büyümesini sürdürdüğünü bildirdi.

Öncü göstergelerin Mart ayında başlayan sanayi üretimindeki artışın Nisan ayından itibaren daha da hızlanacağını gösterdiğini vurgulayan Bakan Özlü, "İhracat pazarlarımızda da hızlı bir toparlanma görmekteyiz. Güven endeksleri hızla yükselmekte, kapasite kullanımı ise ciddi şekilde artmaktadır. Sanayi üretimi hızlı bir ivmelenme hareketine başlamıştır. Sanayi üretiminin hızlı artışına hem iç talep hem de dış talep destek vermektedir.

Vergisel indirimler, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması ve KOBİ'lere verilen destekler gibi hayata geçirdiğimiz birçok tedbir, Mart ayı itibariyle etkisini daha belirgin şekilde göstermeye başlamıştır. Bu etki önümüzdeki aylarda daha da artacaktır" dedi.

Sanayideki bu olumlu hava büyüme beklentilerine de yansımış ve uluslararası kuruluşlar Türkiye'nin büyüme beklentilerini tekrar yukarı yönlü revize etmeye başladıklarının altını çizen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, değerlendirmesinin devamında şu ifadelere yer verdi: "Böylelikle Orta Vadeli Programda 2017 yılı için öngördüğümüz seviyelere yaklaşmışlardır. Türkiye'de referandum sonrası beklentiler olumluya dönmüştür. Bugün gelinen noktada ülke risk primleri hızla gerilemiş, uluslararası finans çevrelerinde ülke ekonomisine ve büyümeye olan güven artmıştır. Türkiye her reform döneminde gelir seviyesini hızlı bir şekilde yükseltmiştir. Şimdi tekrar bir reform sürecine girilmiştir. Eğitimden üretime, altyapıdan finansmana kadar başlattığımız reform hamleleri Türkiye'yi kısa zamanda yüksek gelirli ülkeler arasına sokacaktır. Bakanlık olarak üretimin ve yatırımın önündeki engelleri kaldırmak ve sanayicilerin üzerindeki mali yükleri azaltmak amacıyla kapsayıcı paketi meclise sevk ettik. Bu paketin yasalaşmasıyla birlikte üretimin hızının artmasına, sanayicinin üzerindeki yüklerin azaltılmasına katkıda bulunacağız".

HABERE YORUM KAT