1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Pakdemirli açıkladı: Gıda tedarik problemimiz yok

Bakan Pakdemirli açıkladı: Gıda tedarik problemimiz yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,Türkiye'nin gıda tedarikiyle ilgili bir problemi olmadığını belirterek, barajların doluluk oranının şu an itibariyle yeterli olduğunu açıkladı.

Bakan Pakdemirli açıkladı: Gıda tedarik problemimiz yok

NTV Canlı yayına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gündeme yönelik  NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in soruları yanıtladı.

Bakan Pakdemirli'nin konuşmasından satır başları;

"Türkiye 18 milyar dolar ihracat yapan bir ülke. Kendi kendine yeten bir ülke. Birçok ülke önce can sonra canan hesabıyla gidecek. Sosyal izolasyon toplumlara yansımış durumda. Ülkeler balık almıyor, domateste fazlamız var. Balıkta fazlamız var. Türkiye'nin gıda tedarikiyle ilgili problemi yok.

Çiftçimiz üretime devam etsin, devlet ne gerekiyorsa onların yanında. Çiftçiler tarlasına rahatça gitsin bunun genelgesi de yayınlandı.

"EKMEK SADECE MARKET VE FIRINLARDA SATILACAK"

Ekmek satışında tüketicinin doğrudan temasını sınırlandırdık. Ekmek artık sadece market ve fırınlarda satılacak. Etin fiyatıyla birileri oynamaya kalkarsa gereğini yaparız. Gerekirse et ithalatı yaparız.

İÇME SUYU SORUNU VAR MI?

İçme suyu ile ilgili barajlarımız bu yıl yüzde 56 oranında dolu. Barajların doluluk oranı şu an yeterli. Su her zaman önemli. Hijyene dikkat edelim ama çeşmeyi açıp suyu da boşa akıtmayalım. Suyumuz kıymetli iktisatlı gidelim.

"KOLONYA ÜRETİMİNDE SIKINTI YOK"

Alışverişlerde kolonya satışı yüzde bin artmış. Etil alkolü Türkiye üretir. 5 aylık stok var, üretim konusunda sıkıntı yok.

500 kooperatif market hedefi projesinde 250 milyon liralık bir yatırım var. Burada amaç kaliteli ürünleri vatandaşa sunabilmek.

PİKNİK VE MANGAL YASAĞI

İnsanlar tabii ki sokağa çıkacaklar. Ama bu işi ciddiyete almamız lazım. Mangal keyfimiz de olmayıversin. Sosyal mesafeye dikkat edilmezse katı kurallar koyabiliriz.

ÇİFTÇİYE DESTEK VAR MI?

Üreticiye destek ödemeleri yarın başlayacak. Acil durumlarda hep çiftçilerimizin yanında olduk. Toplam 1 milyar 881 milyon 426 bin liralık destek ödemeleri yarın saat 18.00'den sonra üreticilerimizin hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

AT YARIŞLARININ ERTELENMESİ

At yarışlarının ertelenmesinde biz o kararı sosyal izolasyon için aldık. Sağlıkla ilgili problem ortadan kalkınca başlayacak."

Ayrıntılar gelecek...

HABERE YORUM KAT