1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Selçuk duyurdu: Engelli aylığı alanlar için yeni gelişme

Bakan Selçuk duyurdu: Engelli aylığı alanlar için yeni gelişme

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engelli aylığından yararlananlar için yeni bir duyuru yaptı. Evde bakım yardımından yararlananların rapor süreleri ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı.

Bakan Selçuk duyurdu: Engelli aylığı alanlar için yeni gelişme

Koronavirüs salgını nedeniyle evde bakım yardımı alanların hastaneye gidip rapor yenileme zorunluluğu ikinci bir duyuruya kadar kaldırıldı. Engelli aylığından faydalananlar mevcut raporları ile devam edecek.

Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19)  mücadele kapsamında vatandaşların mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durmalarını sağlamaya yönelik önlemlerin devam ettiğine dikkati çekti. 

Bakan Selçuk duyurdu: Engelli aylığı alanlar için yeni gelişme

Bu doğrultuda, evde bakım yardımından ve engelli aylıklarından yararlanan engellilerin süresi dolan raporlarının mağduriyet yaşamaması için ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacağını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

"Evde bakım yardımı ile engelli aylıklarından yararlananlar süreli Engelli Sağlık Kurulu raporlarını belirli aralıklarla yenilemek durumunda. Süresi dolan raporlar nedeniyle engellilerimizin mağdur olmasını önlemek amacıyla raporları yenileme zorunluluğunu daha önce haziran ayı başına kadar ertelediğimizi duyurmuştuk.1 Ocak 2020 ve sonrasında rapor süresi dolan engellilerimizin, ikinci bir duyuruya kadar rapor yenilemek amacıyla hastanelere yönlendirilmemeleri ve hizmetlerin mevcut raporları ile devam ettirilmesi kararı aldık." 

Türkiye'de 521 bin kişi engelli evde bakım yardımından, 720 bin kişi de engelli aylığından faydalanıyor.

Bakan Selçuk duyurdu: Engelli aylığı alanlar için yeni gelişme

Gülistan Başköy
Gündem Editörü

HABERE YORUM KAT