Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması: "17 Mayıs sonrasında mevcut şartlar değerlendirilecek"

Koronavirüse karşı yürütülen mücadele kapsamında alınan tam kapanma kararları 17 Mayıs'ta sona erecek. Tam kapanmanın ardından yüz yüze eğitime ne zaman geçileceği merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların açılmasıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması: "17 Mayıs sonrasında mevcut şartlar değerlendirilecek"

Pandeminin en çok etkilediği alanlardan olan eğitimde milyonlarca öğrenci ve veli okullarla ilgili alınacak kararları bekliyor. Tam kapanmanın sonlarına doğru gözler yüz yüze eğitimle ilgili yapılacak açıklamalara çevrildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklama ile yüz yüze eğitimin sinyallerini verdi.

"SÜREÇ İYİ YÖNETİLEBİLİRSE YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYABİLİR"

Okulların açılmasına dair açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, sürecin iyi gitmesi halinde bütün sınıf seviyelerinde okulların açılmasını sağlayabileceklerini ifade etti. Bakan Selçuk açıklamalarında tam kapanma sürecinde vaka sayılarının azalmasını beklediklerini ifade etti. Vaka sayılarında düşme olması halinde yüz yüze eğitim için umut doğabileceği vurgulandı. Ayrıca birlik çağrısı yapan Selçuk, "Ele ele vererek bu süreci iyi yönetebilirsek çok sağlıklı sonuçlar alınabilir ve gerekirse bütün sınıf seviyelerinde okulların açılmasını sağlayabiliriz." dedi.

"AMACIMIZ BÜTÜN SINIFLARI AÇMAK"

Bakan Selçuk 17 Mayıs sonrasında değerlendirmeler yapılacağını ve yüz yüze eğitimle ilgili yeni kararlar alınacağını ifade etti. 1-2 haftalık değerlendirmeler sonucunda yüz yüze eğitimin hangi kademelerde başlayacağına karar verilecek. Özellikle sınavların yapılması konusuna değinen Selçuk, ortaokullarda ikinci dönem sınavlarının yüzde 30’unun, liselerde ise 12. sınıfların sınavlarının tamamlandığını ifade etti.

Bakan Selçuk sınav tarihleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede diğer sınıflar için tam kapanma sonrası düzenleme yapılacağını vurgulayarak "Liselerde yaklaşık yüzde 40'a yakın sınav tamamlanmış
vaziyette. Liselerde ikinci dönemde de tek bir sınav olacak."
ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuktan yüz yüze eğitim açıklaması 17 Mayıs sonrasında mevcut şartlar değerlendirilecek

İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN SONA ERECEK?

Yapılan açıklamalarda 2020-2021 eğitim öğretim yılının başında yayınlanan takvimde okullarda ikinci dönem 18 Haziran tarihinde sona erecekti. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada okullarda bu eğitim yılının 2 Temmuz 2021 tarihinde sona ereceğini duyurdu.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡