1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Soylu'dan 15 Temmuz açıklaması

Bakan Soylu'dan 15 Temmuz açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, FETÖ ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen 99 bin 66 operasyonda 282 bin 790 kişinin gözaltına alındığını bu kişilerden 94 bin 975'nin tutuklandığını açıkladı.

Bakan Soylu'dan 15 Temmuz açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasına İnşirah suresinin, 5. ayetindeki ,"Şüphesiz, güçlükle beraber bir kolaylık vardır" sözleriyle başlayan Bakan Soylu," 60 yıllık hesabın bir gecede görüldüğü, vesayetin son hamlesi, milletin son ve en kesin cevabı  15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yılının idraki içindeyiz. Şurası açıktır ki FETÖ, 15 Temmuz’un taşeronudur. O ihanetin arkasındaki akıl ise aslında darbeleri araç olarak kullanan, temel hedefi devleti ve medeniyetimizi kendine göre yeniden formatlamak olan ve bizim yıllardır vesayet zihniyeti olarak tarif ettiğimiz  akıldır." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'dan 15 Temmuz açıklaması

Açıklamasını sürdüren Bakan Soylu,"15 Temmuz gecesi meydanlarda veya sorumlu olduğu binada şehadeti ve gaziliği göze alan herkes, aslında neye karşı çıktığını ve kiminle mücadele ettiğini biliyordu. 28 Şubat bin yıl sürecek;   bir sağdan bir soldan astık; millet egemenliğini yetkili organlar eliyle kullanır sözleriyle tanıdığımız o zihniyet, bu ülkede yaşayan ve demokrasiye inanan hiç kimsenin yabancısı değildir.  Ülkemizi on yıllarca geriye götüren eski darbelerin aksine 15 Temmuz, bizden 251 vatan evladını götürmüş ancak ülkeyi geriye götürmeyi başaramamıştır. Güçlü devlet geleneğimiz ve Aziz Milletimizin demokrasiye bağlılığı, o geceyi, vesayetin tümden tasfiyesine vesile etmemize imkân tanımıştır. " dedi.

Bakan Soylu'dan 15 Temmuz açıklaması

FETÖ İLE MÜCADELE

Açıklamalarını sürdüren Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Bakanlığımız bünyesinde FETÖ ile mücadele kapsamında 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 99 bin 66 operasyon yapılmış, 282 bin 790 gözaltı ve 94 bin 975 tutuklama gerçekleştirilmiştir. Halen bu suç kapsamında tutuklu olan kişi sayısı 25 bin 912, süreç içinde toplam işlem yapılan şahıs sayısı ise 597 bin 783 kişidir. Bu çalışmaların en somut bulgusu ise sayılar ve rakamlar değil, örgütün bazı kesimlerce net anlaşılamayan veya varlığından bile şüphe ettikleri organizasyon yapısının aslında çok dinamik, somut ve hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde eyleme dönük bir gerçeklik içinde olduğudur. "

Bakan Soylu'dan 15 Temmuz açıklaması

"MİLLETİMİZİN VERDİĞİ MÜCADELE VESAYETTEN ARINDIRILMIŞ TERTEMİZ BİR YOL AÇMIŞTIR"

 "Yıllar boyunca darbeler sebebiyle, çok sıkıntılar çektik."  diyen Soylu şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 15 Temmuz gecesi Aziz Milletimizin verdiği mücadele ise hem bu vesayeti yeniden kurmak isteyenlerin hevesini kursağında bırakmış, hem de geleceğe yeni, vesayetten arındırılmış tertemiz bir yol açmıştır.  Bu yolda yürümemiz için bir yaz gecesi feda-i can eden tüm şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, Gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.  Allah hepsinden, bu vatan için şehit düşen, gazi olan, zorlukları kolaylıkla aşmamız için kan ve ter döken tüm vatan evlatlarından razı olsun."

HABERE YORUM KAT