Bakan Turhan:2020’de taşıt trafiğine yeni kapasite oluşturacağız

Milliyet Gazetesi yazarı Abdullah Karakuş, Ulaştırma Bakanı ve Altyapı Bakanı Cahit Turan ile bir röportaj gerçekleştirdi. İstanbul için müjdeler veren Bakan Turan,“2020’de taşıt trafiğine yeni kapasite oluşturacağız ve yoğun trafiğe maruz olanları rahatlatacağız” dedi.

Türkiye'nin 15 milyon 67 bin 724 kişiye ulaşan nüfusuyla en kalabalık ili olan İstanbul'da ulaşım sorunu büyük bir sorun olarak göze çarpıyor. İstanbul ulaşımını rahatlatmak için en büyük görevlerden biri de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına düşüyor.Ankara'da Ulaştırma Bakanı ve Altyapı Bakanı Cahit Turan ile bir araya gelen Milliyet Gazetesi yazarı Abdullah Karakuş köşe yazısında görüşmeden ayrıntılar paylaştı. Abdullah Karakuş'a konuşan Bakan Turhan," İstanbul’da özel araçla seyahat oranını düşürmek için başta metro olmak üzere toplu taşım projelerini artıracaklarını belirterek “Hatlar örümcek ağı gibi birbiriyle entegre olacak ve insanlar yer altından sistemin dışına çıkmadan İstanbul’un birçok yerine ulaşma imkânı yakalayacak” dedi.

İstanbullulara hızlı seyahat imkânı sağlayacaklarını belirten Turhan, kara yolunun yoğun olduğu bazı yerlere tünel açacaklarını, bazı yollardaki şerit sayısını artıracaklarını dile getirdi. Açılacak yeni şeritlerle trafiği İstanbul’un içine dağıtacaklarını ifade eden Turhan, “2020 yılında taşıt trafiğine yönelik yeni kapasiteler oluşturmuş olacağız ve bu yoğun trafiğe maruz olan bazı kesimleri rahatlatmış olacağız” ifadelerini kullandı.

"MARMARAY BÜYÜK BİR PROJEYDİ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan," Özellikle toplu taşıma ile ilgili önemli projeler var. İstanbul’un en önemli sorunlarından biri ulaşım. Gerek toplu taşımada, gerekse de karayolu ile taşımada, özellikle sabah ve akşam işe gidiş - dönüş saatlerinde yoğunluk var. İstanbul’daki şehir içi ulaşımında ve metro sistemlerinde yaptığımız çalışmalar var. Bildiğiniz gibi Marmaray büyük bir projeydi. Günlük kullanım 800 bin civarında. Diğer toplu taşım sistemlerine de omurga görevi görüyor.Bunlara ilaveler yapıyoruz ve yapmayı planladıklarımız da var. Marmaray gibi çalışacak, yine İstanbul’un Anadolu yakası ile Avrupa tarafındaki yerleşimlerdeki toplu taşım sistemlerini birbirine bağlayacak, raylı bir sistemle ikinci defa Boğaz’ın altından geçecek Büyük İstanbul Tüneli’miz var.Biz bunu Söğütlüçeşme’den Altunizade’ye, Altunizade’den Levent ve Gayrettepe istasyonlarına bağlayacağız. Haydarpaşa, Kartal istasyonu buna bağlanacak. Üsküdar, Ümraniye, Sultançiftliği metro hattı, buna bağlanacak.

ÖRÜMCEK AĞI GİBİ ENTEGRE SİSTEMLER

Yine Yenikapı, Taksim, Hacıosman, Sarıyer hattıyla, bu sistemler bir örümcek ağı gibi birbiriyle entegre olacak ve insanlar yerin altından ve bu sistemin dışına çıkmadan İstanbul’un birçok yerine ulaşma imkânı yakalayacak. İstanbul’da çok önemli bir taşımacılık var, metrobüs. Günde 750 - 800 bin kişi taşıyor. Beylikdüzü’nden Söğütlüçeşme’ye kadar çalışan bir hat. Bununla da entegre olunacak. Şu anda yapımı devam eden Gayrettepe - Havalimanı bağlantımız var. İnşallah hedefimiz 2020 yılında hizmete açmak.

İstanbul’un batısındaki yerleşimler için Marmaray’ın bittiği noktada Halkalı - İstanbul Yeni Havalimanı bağlantısı var, metro sistemi. Yine Bakırköy - Kirazlı hattında bir metro çalışmamız devam ediyor, o da yoğun yerleşimlerin bulunduğu Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar gibi yerleşimlere hatta Güngören, Esenler bölgesine de hizmet verecek bir omurganın kaburgası.Aynı şekilde Sabiha Gökçen’le Pendik arası ulaşımı sağlayacak, onu da önümüzdeki yıl işletmeye açmayı planlıyoruz, bir metro hattımız var. Tabii daha büyük projelere de hazırlanıyoruz.

YSS KÖPRÜSÜ ÜZERİNDEN RAYLI SİSTEM GEÇECEK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçecek raylı sistem. Adapazarı, İzmit, Gebze, Kurtköy, Sabiha Gökçen, Sultanbeyli, Ümraniye, 3. Boğaz köprüsünden geçip İstanbul Havalimanı metro sistemlerine entegre olacak.Oradan da Çatalca’ya ve Halkalı’ya bağlanacak. Bu hızlı metro sistemi olacak.İstanbul’da kara yoluyla ilgili Kuzey Marmara Otoyolu çalışması devam ediyor. Bunun Sevindikli Kavşağı ile Çatalca kavşağı arası şu anda hizmet veriyor.

Yine Osmangazi Köprüsü, yani İstanbul - İzmir otoyoluna bağlantısıyla birlikte aynı şekilde Mahmutbey Uluyeri bağlantısı ve Reşadiye Ümraniye Çamlık Mevki bağlantıları hizmet veriyor. Bunların yanında yapımı devam eden Hasdal kavşağı ile Başakşehir kavşağı arasında Hasdal - Başakşehir bağlantımız var. Bu da İstanbul’un en yoğun trafiğine maruz ikinci çevre yolu, yani Harp Akademileri kavşağı ile Mahmutbey batı kavşağı arası TEM otoyolu, şu anda İstanbul’da en yoğun trafiği olan yol...

3.5 KİLOMETRE TÜNEL RAHATLATACAK

Günde 300 binin üzerinde trafik taşıyor ve hemen hemen her saat yoğun. Çünkü bu bölgede hem nüfus yoğunluğu var, hem de İkitelli OSB, Tekstilkent gibi büyük iş merkezleri var. Güneşli, Bağcılar gibi Basın Ekspres yolunun etrafındaki iş merkezleri gibi yoğun iş trafiği de var.Burada 50 bine yakın iş yeri var. 150 bin civarında araç giriş çıkış yapıyor. Biz bu trafik yükünü Mahmutbey Batı kavşağı ile Hasdal kavşağı arasında Hasdal’dan direkt olarak Gazi Mahallesi’nin altından, Habipler’in hemen üstünden yaklaşık 3.5 kilometre uzunluğunda bir tünelle direkt olarak Başakşehir’e bağlayacağız.

Yani İkitelli OSB, Kayaşehir, Başakşehir orijinli TEM otoyolu üzerindeki yükü alıp buraya aktaracağız. Bu bölgede çalışan veya Başakşehir’de oturup da İstanbul’un Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Sarıyer, Kağıthane, hatta Fatih, Eyüp gibi ilçelerine olan ticaret, eğitim, sağlık ve kültür amaçlı trafiği, 2020 yılında açacağımız bu sistemle rahatlatmış olacağız.İstanbul’a yapacağımız en önemli kara yolu ulaşım altyapı sistemlerinden biri bu. 2 çarpı dört şeritli olacak. Şu anda Mahmutbey ile Hasdal arası trafiğimizin doğu kavşağı ile Tekstilkent arasındaki şerit sayısı 2 çarpı üç.Orada bir şişe ağzı var ama Başakşehir’den trafiği alıp, 2 çarpı dört şeritle Hasdal kavşağına atıp buradan İstanbul’un içine dağıtma imkânımız olacak.

YENİKAPI'YA LİMAN YAPILACAK

Biz Marmaray’ı yaptıktan ve bu demir yolu hattını Asya - Avrupa arasında denizin altından kesintisiz bağladıktan sonra bu istasyonların ihtiyacı yolcu trafiği haliyle azaldı. Ama yine de biz bu istasyonları devre dışı bırakmayacağız. Haydarpaşa’ya kadar demir yolumuzu toplu taşıma için ulaştıracağız. Orada insanlar yine vapura binip karşıya Sirkeci’ye, Karaköy’e geçecek. Bu nostaljiyi İstanbullulardan esirgemiyoruz.

Sirkeci istasyonumuz şu anda bir istasyon olarak yerin altında hizmet veriyor. Yani Marmaray istasyonu Sirkeci’de insanlar iniyor, yaya olarak istasyona çıkıyor ama biz Yenikapı’ya yapacağımız bir limanla Sirkeci istasyonu eski demir yolu hattını çalıştıracağız.

O limandan Sirkeci’ye insanlarımızı, İstanbul’a yurt dışından gelen turistlerimizi oradan alıp Sirkeci istasyonuna getirip oradan Sultanahmet’e, tarihi yarımadaya, Karaköy’e taşıyacağız. Galataport olsun, yine Haliç’teki Tersane İstanbul projesi olsun bu bölgelere gelecek olan insanları, yaya ve demir yoluyla denizden gelen insanları taşıyıp ulaştırma imkânımız olacak.

İSTANBUL'A GELİP HAVALİMANINI GÖRÜYORLAR

İstanbul Havalimanı’mız dünyanın en büyük havalimanlarından, en büyüğü de olacak inşallah. Biz bu havalimanı yapılmadan önce yurt dışından uçuş taleplerini karşılayamıyorduk.Hava ulaşımında bir havalimanına inip kalkan uçaklar, gelen yolcular o ülkeye para bırakır, ekonomisini kalkındırır. İnsanlar şimdi günlük olarak da geliyor İstanbul’a. İstanbul Havalimanı’nı görüyor, Türkiye’nin lezzetlerini tadıyor, hatta bazı operatörler ki Türk Hava Yolları’mız da var, günlük gelenlere İstanbul’u gezdiriyor. Onlara İstanbul’un tarihi yerlerini, ticari alanlarını gezdiriyorlar.Ticaret yaptırıyorlar. Çünkü İstanbul onların ülkesinden çok daha ucuz, böyle bir ekonomi de oluştu." şeklinde konuştu.

 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Ankara'da sahte hoca skandalı! 19 yaşındaki kızın içine cin kaçtığını söyleyip iğrenç hareketlerde bulundu!
Ankara'da sahte hoca skandalı! 19 yaşındaki kızın içine cin kaçtığını söyleyip iğrenç hareketlerde bulundu!
Bugün hangi maçlar var, hangi kanalda, saat kaçta? İşte 5 Aralık 2022 Pazartesi  maç programı
Bugün hangi maçlar var, hangi kanalda, saat kaçta? İşte 5 Aralık 2022 Pazartesi maç programı
Son dakika | TÜİK duyurdu: Kasım ayı enflasyonu açıklandı! İşte son rakamlar...
Son dakika | TÜİK duyurdu: Kasım ayı enflasyonu açıklandı! İşte son rakamlar...
Brent petrolün fiyatı düşmeye devam ediyor, varil fiyatı 85,87 dolar'a kadar düştü
Brent petrolün fiyatı düşmeye devam ediyor, varil fiyatı 85,87 dolar'a kadar düştü
Çok Okunanlar
Kandilli Rasathanesi duyurdu: 3.8 büyüklüğünde deprem!
Kandilli Rasathanesi duyurdu: 3.8 büyüklüğünde deprem!
İtalya’nın Milano kentinde sol görüşlülerin aşırı sağcılara doğru yürüdü, olaylar çıktı
İtalya’nın Milano kentinde sol görüşlülerin aşırı sağcılara doğru yürüdü, olaylar çıktı
Ünlü manken Özge Ulusoy'un acı günü! Aldığı ölüm haberiyle yıkıldı!
Ünlü manken Özge Ulusoy'un acı günü! Aldığı ölüm haberiyle yıkıldı!
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kafa karıştıran paylaşım! "Ülkemize para akacak"
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kafa karıştıran paylaşım! "Ülkemize para akacak"
Yorumlananlar
Recep İvedik 7 sinemalara gelecek mi? Recep İvedik nerede, ne zaman yayınlanacak? Hangi platformda?
Recep İvedik 7 sinemalara gelecek mi? Recep İvedik nerede, ne zaman yayınlanacak? Hangi platformda?
CHP'li belediye bunu da yaptı! LGBT destekçileri için atölye kurdu!
CHP'li belediye bunu da yaptı! LGBT destekçileri için atölye kurdu!
Serdar Tuncer'in MY Mecra programında tepki çeken anlar! Yunus Peygamber hakkında ağızları açık bırakacak ifadeler kullanıldı!
Serdar Tuncer'in MY Mecra programında tepki çeken anlar! Yunus Peygamber hakkında ağızları açık bırakacak ifadeler kullanıldı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin toplantısında konuştu! "85 milyonun tamamına ulaşmalı, kucaklaşmalı, desteğini ve gönlünü kazanmalıyız"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin toplantısında konuştu! "85 milyonun tamamına ulaşmalı, kucaklaşmalı, desteğini ve gönlünü kazanmalıyız"