1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Varank'tan müjde: 210 binin üzerinde istihdam sağlanacak

Bakan Varank'tan müjde: 210 binin üzerinde istihdam sağlanacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulundu. 2019 yılında 136 milyar liralık 5 bin 691 proje için yatırım teşvik belgesinin düzenlendiğini belirten bakan, bunların tamamlanması ile birlikte 210 binin üzerinde istihdam sağlanacağını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlı olan Mustafa Varank, Sapancada düzenlenen bir programa canlı yayın ile bağlantı sağladı. WABCO Sakarya Fren ve Kompresör Fabrikasının temel atma töreni için programa katılan Varank, "Üreten, değer katan ve istihdam oluşturan tüm girişimcilerimizin yanındayız. Sadece 2019 yılında 136 milyar liralık 5 bin 691 proje için yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu projeler tamamlandığında 210 binin üzerinde yeni istihdam olmasının önünü açmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferinin 9 Şubat'ta İstanbul'dan hareketle başlayağını kamuoyuna duyuran bakan, bu seneki seferi, yeni kurdukları TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) koordinasyonunda yapacaklarını söyledi. Varank ayrıca seferde; yer ve deniz bilimleri, biyoloji, kimya, uzay ve sosyal bilimler gibi farklı alanlarda da 15 proje gerçekleştirecek bilim insanlarının yer alacağını aktardı.

"STATÜYÜ KAZANMAK İÇİN ATILMASI GEREK ADIMLARDAN BİRİ

Kutup araştırmalarının önemine işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı, "Bu alanda yapılan öncü çalışmalar; farklı perspektifleri gün yüzüne çıkararak, ezberleri de bozuyor. Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi kapsamında nihai hedefimiz, danışman ülke statüsüne geçerek kıtanın yönetiminde söz sahibi olabilmektir. İşte düzenlediğimiz seferler bu statüyü kazanmak için atılması gereken adımlardan biri. Bu kapsamda ayrıca farklı ülkelerle iş birliği faaliyetleri yürütüyor, nitelikli bilimsel çalışmaları da destekliyoruz." dedi.

Elazığ depremine de değinen Varank, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla KOSGEB'in Acil Destek Kredisini uygulamaya aldık. Elazığ ve Malatya'da depremden zarar gören işletmelerimize 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi vereceğiz. KOSGEB'e borcu olan firmalarımızın bu sene ödemesi gereken borçlarını yıl sonuna kadar erteliyoruz. Yine KOSGEB Kredi Destek Programı'ndan yararlanıp bankalara borcu olan KOBİ'lerimizin de ödemelerini 1 Ocak 2021'e kadar öteliyoruz." ifadesini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum