1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Soylu: Yıkılan 58 bina için kira yardımı hesaplara yatırılacak

Bakan Soylu: Yıkılan 58 bina için kira yardımı hesaplara yatırılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,. Kira yardımları konusunda ilk yıkılan 58 bina için kira yardımı bugün orada oturanların hesaplarına gönderilecek. Diğerlerinin müracaatı üzerine gerçekleşecek. Evi yananlar var, onlarla ilgili yardımlar valilik tarafından gerçekleşecek." dedi.

Bakan Soylu: Yıkılan 58 bina için kira yardımı hesaplara yatırılacak

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak Cuma günü meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Valilikteki koordinasyon merkezinde açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

5 bin 93 personel sahada çalışıyor. Havan Genelkurmay ve Jandarma Genel Komutanlığı'na ait 3 İHA, bir helikopter keşiflerine devam etmekte. Kira yardımları konusunda ilk yıkılan 58 bina için kira yardımı bugün orada oturanların hesaplarına gönderilecek. Diğerlerinin müracaatı üzerine gerçekleşecek. Evi yananlar var, onlarla ilgili yardımlar valilik tarafından gerçekleşecek.

"BİRBİRİMİZE YARDIMCI OLMAK ADINA TOPLU ALANLARDA TOPLANALIM"

Ayni yardımlar için, şu anda özellikle depolarımızda yaklaşık 500 arkadaşımız çalışıyor, farklı malzemeler ve araçlar gönderiliyor bunları da dağıtmaya çalışıyoruz ama bu bizim zorlandığımız bir süreç oluyor. Bizim isteğimiz şu, ısıtıcı göndermek isteyen, koli içerisinde gıda göndermek isteyen, battaniye göndermek isteyenlerin başımızın üstünde yeri var.

Isıtıcıda şöyle bir sıkıntı var, çadırlara elektrik çekmenin riskleri var özellikle katalitik sobalar daha iyi.

Her evin önüne bir çadır kurmaya çalışırsak bunu biz yönetmekte zorlanacağız, birbirimize yardımcı olmak adına toplu alanlarda  toplanalım.

Bakanlar deprem bölgesinde açıklama yaptı

ELAZIĞ'A BİN KONTEYNER EKLEYECEĞİZ

Yıkacağımız baya bir bina var, Elazığ’da kuracağımız bin konteynere bin daha ekleyeceğiz.

Kaymakamlıklarımız ve valiliklerimiz müracaat alıyor, vatandaşlarımızın bir talebi olursa oralarda danışma merkezleri kurduk. Tüm muhtarlarımızla koordine halindeyiz, buradan muhtarlarımıza ifade etmek istiyorum onlar da yöneticidirler.

24 MİLYON TL NAKDİ YARDIM

Elazığ/Merkez, Maden, Sivrice, Malatya/Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi’nin kırsal mahallelerini bu genel etkinlik alanı içerisine alıyoruz.

Tarım Bakanlığımız da hayvanları zarar gören çiftçilerimize ulaşıyorlar ve onlara geniş hayvan barınakları yapmaya çalışıyorlar hem ahşaptan hem de uygun çadırlardan, buna devam edecekler.
Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla devletimiz kanalıyla 24 milyon nakdi yardım geldi, dün Sayın Cumhurbaşkanımız 10’ar milyon lira talimatı daha verdi ve bu yardımlar Valiliklerimize iletildi.30 bin ton kömür yardımı var.

SURİYELİ MAHMUT'A VATANDAŞLIK VERİLİYOR

Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Suriyeli kardeşimiz Mahmut ve ailesinin de vatandaşlık işlemleri başladı.

Elektrikli ısıtıcı konusunda özellikle tüplü ısıtıcıya ihtiyacımız var, katalitik dediğimiz ısıtıcılara.Özellikle bağışçıların gönderdiği marketlerden alışveriş fişleri var bunları da arkadaşlarımız vasıtası ile sahaya gönderiyoruz.

Milli Takım Kaptanlarımız burada, Gençlik ve Spor Bakanımız buradalar, hepsine bu dayanışmaları için teşekkür ediyoruz. Diyarbakır anneleri bugün gelecekler ve geri dönecekler.

Elazığlıların ve Malatyalıların milletimize çok büyük bir teşekkürü var.

0x0-son-dakika-icisleri-bakani-suleyman-soylu-acikladi-depremde-yikilan-binalar-icin-acil-kira-yardimi-basladi-1580202596866.jpeg

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Depremin 4. Günündeyiz, 41 vatandaşımızı kaybettiğimiz afette hastanelere toplam başvuran yaralı sayımız 1607 kişi oldu bunların çoğunu taburcu ettik şu anda takibini yaptığımız 70 yaralımız söz konusu bu 70 yaralımızdan 9’unu yoğun bakımda takip ediyoruz. Yoğun bakımdaki hastalarımızdan durumu kritik olan kimse yok.

Yüsra bebek ve annesi Ayşe ayrıca Azize Hanım’ın genel durumu iyi.

SAĞLIK KURULUŞLARINDA HERHANGİ BİR SORUN YOK

Ayrıca depremden sonra bütün sağlık kuruluşları ile ilgili yaptığımız çalışmalarda herhangi bir sorun olmadığını ve hizmetlerin devam ettiğini belirtmek istiyorum.

Özellikle bu dönemde toplu alanlarda ve çadırların yoğun olduğu bölgelerde 1. Ve 2. Acil sağlık hizmetlerini verebileceğimiz sahra mobil hastanelerini hızla oluşturmaya başladık.

7 tane merkezimizi dün itibariyle açmış olduk. 24 saat personel mevcut.Ayrıca kronik hastalarımızın tespiti yapılarak ilaca erişimini de kolaylaştırıyoruz.

Özellikle çadır, konteynerde konaklayan vatandaşlarımızın kullandığı yakıtlara ve karbon monoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek istiyorum. İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili alınan tedbirleri açıklayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Arama kurtarma faaliyetlerimi sona erdi, bu süreçte canla başla çalışan tüm ekiplerimize şükranlarımı sunuyorum.Elazığ depreminde tüm Türkiye olarak birliği beraberliği olduğumuzu bütün dünyaya gösterdiğimizi ve bu ülkenin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.

Bin kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz, Elazığ’da toplam 58 yıkık, 428 ağır hasarlı, 296 orta hasarlı binamızın olduğu, Malatya’da toplamda 315 yıkık 2424 ağır hasarlı 20 tane de acil yıkılacak binamız var.

YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Dün itibari ile artık yıkım çalışmalarına başladık, acil yıkılacak binalara ilişkin yıkım işlemlerini başlatıyoruz.İçinden eşya alabileceğimiz durumda olanlar var, alamayacak durumda olanlarımız var.

"10 BLOKLUK TOPLAM 200 DAİRE YAPACAĞIZ"

Diğer taraftan da 2 enkazımızın olduğu Sürsürü Mahallemizde toplamda 10 binada inceleme yaptık, etrafındaki diğer binaların da ağır hasarlı olduğu görüldü, orta hasarlı olan binalar da var riskli alan kapsamına alıyoruz. 1242 metrekarelik alanda 10 blokluk toplam 200 daire yapacağız.

Dün Sürsürü’deki vatandaşlarımıza detaylıca anlattık bilgi verdik, bugün de Mustafa Paşa Mahallesindeki vatandaşlarımıza anlatacağız.

MUSTAFA PAŞA'DA 19 BİN METREKARE ALANDA 300 KONUT

Mustafa Paşa’daki risk çalışmaları en geç 2 gün içerisinde tamamlanacak, burada da toplam 19 bin metrekare alanda 300 konutu değerlendiriyoruz.Diğer taraftan Yemişlik’te toplamda 10 bin konutluk yeni bir uydu kent inşasını gerçekleştireceğiz. İlk etapta 2 bin konut yapacağımız ifade etmiştik bu sayıyı hasar tespit durumuna göre artıracağız.Buralarda yapacağız konutlar zemin +2 ya da zemin + 3’ü geçmeyecek şekilde olacak.

SİVRİCE'DE 350 KONUTLUK YER

Dün Sivrice ilçemize gittik, orada konteyner kent kuruluyor diğer taraftan da kalıcı konutlarla ilgili yer çalışması yaptık, 60 bin metrekare alana konutlarımızın yapımını gerçekleştireceğiz burada da 350 konutluk yer yapıyor olacağız. Çevrimtaş köyümüzde ahırlarda telef olan hayvanlarımız mevcut, 2 vatandaşımız da hayatını kaybetti. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde köylerdeki vatandaşlarımızın da mağduriyetini giderek şekilde Elazığ köylerimizde toplamda bin adet tarım köy uygulaması gerçekleştireceğiz. Subasmana kadar betonarme yapılar yapacağız.

ELAZIĞ'DA 3 BİN 850 KONUTUN YAPIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK

Toplamda Elazığ’da yaptığımız konut sayısını verecek olursa 3850 konutun yapım sürecini başlattık, Şubat sonu Mart başı gibi inşaatların ihalelerini de yapıp en geç yıl sonuna kadar buraları vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

Elazığ’da 400 rezerv konut var. Malatya’daki hasar tespit çalışmaları sonucunda oradaki projelerin başlangıcını da bugün itibari ile vermiş olacağız.

Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum hepinize saygılar sunuyorum.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bu tür zor durumlarda milletimizin devletimizin ne kadar güçlü olduğunu tekrar görmüş olduk, ve rabbim bizlere bundan sonra böyle acılar yaşatmasın. Ortaya konulan kardeşlik tablosu, millet olma tablosu pek çok millet için örnek için teşkil edecektir.

Malatya’ya Elazığ’a el uzatan herkese şükranlarımı ifade etmek istiyorum.Bundan sonraki süreçte yaraları sarmada en güzel olanı ortaya koyacağız.Armaları renkleri farklı olsa da bugün spor camiamızın temsilcileri buradalar.

Gönüllü gençlerimiz burada, bir kısmı yolda, yaraları onarmaya yönelik çalışmalarla burada olacaklar.Bakanlığımıza ait gerek spor tesislerinde alanlardaki çalışmaları arkadaşlarımızla masaya yatıracağız, bundan sonra gerekli görülen yatırımlar başlamıştı ve bunlar hızlandırılacak.

Burada emek gösteren herkese, bakanlarımıza teşekkür ediyorum.

Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan da şu açıklamaları yaptı:

"Biz öyle güçlü bir ülkeyiz ki böyle günlerde kendimizi gösteriyoruz acıları paylaşıyoruz. Biz spor camiası olarak böyle günlerde her şey yapmaya hazırız. Yaraları sarmak adına hep beraber durmaya devam edeceğiz"

.

HABERE YORUM KAT