1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Baş ağrısı şikayetiyle doktora giden küçük kıza şok! Beyninde kist çıktı

Baş ağrısı şikayetiyle doktora giden küçük kıza şok! Beyninde kist çıktı

Mardin'de, baş ağrısı, halsizlik, havale geçirme şikayetleriyle doktora götürülen 5 yaşındaki Nur Yavuz'un beyninde kist olduğu öğrenildi. Acil olarak ameliyata alınan küçük kız sağlığına kavuştu.

Baş ağrısı şikayetiyle doktora giden küçük kıza şok! Beyninde kist çıktı

Mardin'de, baş ağrısı, halsizlik, havale geçirme şikayetleriyle doktora götürülen 5 yaşındaki Nur Yavuz'a teşhis konulamaması sonucu ailesi tarafından Gaziantep Medikal Park Hastanesine getirildi. Minik Nur'a burada yapılan tetkikler sonucu beyninde kist hidatik kisti olduğu tespit edildi. Acil olarak ameliyata alınan küçük kız sağlığına kavuştu.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aslan Güzel tarafından ameliyat edilen minik Nur, beynindeki kist hidatik kesesi başarılı bir şekilde patlatılmadan tamamen çıkartıldı.

"ŞU ANDA SAĞLIK DURUMU İYİ"

Ameliyatla ilgili bilgi veren Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aslan Güzel, "Özellikle paraziter hastalıklarla ilgili halk sağlığı uzmanları, Enfeksiyon hastalıkları uzmanları ile özellikle Çocuk Sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının bu konudaki önerileri ciddiye alınmalıdır. Bilhassa çocukluk çağı baş ağrıları mutlaka ilgili branşlarca takip edilmelidir. Nur'un ameliyatı başarılı geçti ve genel durumu da şu an çok iyi, ilaç tedavisine de devam edilmektedir" dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniği Uzm. Dr. Ferhan Çetindağ ise, "Özellikle kurban bayramlarında yapılan kesimlerde kist içeren sakatatları gömmek yerine köpeklere yedirmek hastalığın yayılmasını arttırır. Kist hidatik eccinococcus granulosus adı verilen parazit olup bu parazitin kaynağı köpek kurt tilki gibi et yiyen hayvanlardır, parazit köpeklerin ince bağırsağında yaşar ve köpek dışkısı ile atılan yumurtalar ile insanlara bulaşır. İnsanlar bu yumurtaları çiğ tüketilmiş ve iyi yıkanmamış sebze- meyve ve kirli içme sularından alır. Ağız yolu ile alınan kistler insanların bağırsağında açılır kan-lenf yolu ile karaciğer, akciğer, dalak, karın zarı, kalp, böbrek, kemik, beyin, göz ve yumurtalıklara yerleşir. Karaciğer yayılımında ağrı, bulantı, kusma, kaşıntı, sarılık yaparken akciğer yerleşiminde solunum sıkıntısı öksürük ağızdan kan gelmesi olur. Kalp tutulumunda ritim bozukluğu ve kalp krizine sebep olabilir." ifadelerini kullandı.

"ZAMANINDA TEŞHİS KONULMALI"

Kistin solunum yetmezliği ile ölümcül olabilecek duruma getirebileceğini belirten Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Karasu, "Eğer bu hastalara zamanında teşhis konulamaz ve müdahale edilmezse solunum yetmezliğinden ölümlere kadar giden tabloları maalesef çok sık görülebilmektedir. Bütün hastalarımız bizim vakamız kadar şanslı olmayabilir. Kırsal kesim ve hayvancılığın fazla olduğu bizim bölgemizde bu tarz vakalar son zamanlarda maalesef artmış durumdadır." diye konuştu.

KAYNAK: İhlas Haber Ajansı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT