Başbakan Yıldırım’dan Kılıçdaroğlu’nun ‘AK Parti içinde ByLock kullanan vekiller var’ açıklamasına cevap

Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun "AK Parti içinde ByLock kullanan milletvekilleri var" açıklamasına cevap vererek, "Ben açıkça yok diyorum,...

Başbakan Yıldırım’dan Kılıçdaroğlu’nun ‘AK Parti içinde ByLock kullanan vekiller var’ açıklamasına cevap

Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun "AK Parti içinde ByLock kullanan milletvekilleri var" açıklamasına cevap vererek, "Ben açıkça yok diyorum, benim elimde böyle bir bilgi yok. Alınması gereken birimlerden de bunu sordum, böyle bir bilgi yok. Ama bize vermediler, Kılıçdaroğlu'na gönderdilerse o zaman ben Kılıçdaroğlu'na diyorum ki "kamuoyuna bunları tek tek açıkla" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, TRT Haber televizyonunda Erhan Çelik'in sorularını cevapladı. Rusya'da meydana gelen patlama sonucu ölenler ve yaralananların olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Yıldırım, Rus halkının acılarını paylaştıklarını ve Medvedev'e de taziyelerin hükümet olarak iletildiğini ifade etti. Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun "15 Temmuz kontrollü bir darbe girişimiydi" açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulunarak, "15 Temmuz darbe girişimi kontrollü bir darbeydi diyor? Ne demek istiyor ben anlamadım, siz anladınız mı? Bu ne demektir, bu 249 tane şehidimizin ruhunu incitmek demektir. Onların ailelerini perişan etmek demektir. 2 bin 196 gazimizin bir anlamda onların bütün dünyalarını yıkmak demektir. Ben Sayın Kılıçdaroğlu'na soruyorum, eğer bunu bir bilgiye, belgeye dayanarak söylüyorsa bunu lütfen açıklasın. Bu çok önemli bir iddiadır. Bu iddia, sadece iş başındaki hükümeti tenkit etmek, karalamakla ifade edilemez. Bu koca milleti zan altında, Cumhurbaşkanımız çağrı yaptı, biz milleti darbe var, Cumhurbaşkanımız çağrı yaptı, biz darbe olacağını bile bile, planlaya planlaya milleti sokağa döktük, insanların ölmesine sebep olduk, insanların sakat kalmasına sebep olduk. Bunu mu demek istiyor Sayın Kılıçdaroğlu. Bu çok adice bir suçlamadır, şiddetle reddediyoruz" dedi.

"15 Temmuz'u unuttu Kılıçdaroğlu"

Darbe günü Kılıçdaroğlu ile konuştuğunu hatırlatan Yıldırım, "Yanınızdayız, bu bir darbedir, milli egemenliğe karşı bir kalkışmadır', bunları söyledi bana. Daha sonra Yenikapı'ya geldi. Darbeyi lanetledi. Darbeye karşı dayanışma içinde oldu. Ondan sonra ne olduysa bir haller oldu, 15 Temmuz'u unuttu Sayın Kılıçdaroğlu. Uzun zamandır dile getirmiyordu, şimdi dile getirdi, insanın kanı donuyor. Bunun amacı ne olursa olsun böyle bir şey kabul edilemez. Ülkede bir darbe oluyor, Meclise bombalar atılıyor ve içeride de milletvekilleri de var. CHP'li, MHP'li, AK Parti'li de var, yani biz bile bile insanları ölüme mi gönderdik? Bunu mu demek istiyor Kılıçdaroğlu? Bu akılla, izana uyar mı? Aklı başında bir adam bunu söyleyebilir mi? Bunu söylüyorsa ispat etmesi lazım. Kontrollü bir darbe, neye dayanarak söylüyorsun? Hangi ülkenin yöneticisi milletini bile bile ölüme gönderir. Senin bu alçaklardan ne farkın kalır. Şiddetle reddediyor ve kınıyorum, bu iddiasını da Sayın Kılıçdaroğlu'nu ispata davet ediyorum. Bütün bu söylediklerinin bana o gece telefonda söyledikleriyle alakası yok. Yenikapı ruhuyla da örtüşmüyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun "AK Parti içinde ByLockçu milletvekilleri var" açıklaması

Kılıçdaroğlu'nun "AK Parti içerisinde ByLockçu milletvekilleri var" sözlerinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, "İş yargının elinde, yargı bu konuda gerekli çalışmaları yapıyor. Bizim görevimiz de yargıya destek olmak, savcılara destek olmak. Sayın Kılıçdaroğlu bunu sürekli tekrarlıyor. AK Parti içerisinde 120 ile 180 milletvekilinde "ByLock" var diyor. Ben açıkça yok diyorum, benim elimde böyle bir bilgi yok. Alınması gereken birimlerden de bunu sordum, böyle bir bilgi yok. Ama bize vermediler, Kılıçdaroğlu'na gönderdilerse o zaman ben Kılıçdaroğlu'na diyorum ki "kamuoyuna bunları tek tek açıkla, her şeyi bilelim'. Veya bize vermiyorsan ver savcılıklara, götür savcılıklara ver kardeşim. Öyle şey olur mu? Siyasetçi, bürokrat, yargı mensubu, asker, polis ne varsa biz gelen bilgilere göre gereğini yapıyoruz" şeklinde konuştu.

"FETÖ ile alakalı 47 bin 128 kişi şu anda şüpheli olarak tutuklu"

FETÖ ile alakalı olarak 47 bin 128 kişinin şu anda şüpheli olarak tutuklu olduğunu anlatan Yıldırım, 141 bin 547 şüpheli hakkında da işlem yapıldığını ifade etti. Yıldırım, FETÖ ile mücadele kapsamında yapılan operasyonlara işaret ederek, "Tamamıyla tasfiye edildi, hiçbir sorunumuz yok demek mümkün değil. Her gün yeni bir belge çıkıyor, buna göre işlemler yapılıyor. Bu bir zaman meselesi. Burada dikkat etmemiz gereken, bu çalışmayı yaparken 40 yıllık bir birikimin sonucu bu. Titiz davranmak mecburiyetindeyiz. Suçlu ile suçsuzu birbirinden ayırmamız lazım. Örgüt karışık bir örgüt, şeffaf değil. Beyazla siyah gibi değil. Zaman zaman hatalar oluyor mu, oluyor. Bazen bürokraside başka meseleden dolayı, aralarında husumet olanlar birbirlerini şikayet ediyorlar. O yüzden biz bir itiraz mekanizması kurduk. Adaylar belirlendi, onların güvenlik soruşturmaları yapılıyor. Gelen itirazlar değerlendirilecek. Hakları bulunanlara hakları iade edilecek. Şu an OHAL olduğu için yargı yolu kapalı" diye konuştu.

'Yeniden darbe olacak" iddiaları

Yıldırım, yeniden darbe olacak iddialarının sorulması üzerine, "Bunu da yayıyorlar. İçeride dışarıda, sosyal medya ile. Akrabalarının moralini yüksek tutmak için bu dedikoduları yayıyorlar. Milletimiz rahat olsun biz nöbetteyiz. Biz görevimizin başındayız. Herhangi bir sıkıntı yok. Millet rahat etsin. İnşallah olmaz. Bir çılgınlık yapmaya kalkarlarsa bu sefer bedelini daha ağır öderler. Çılgınlığın mevzuatı yok. Biri bir çılgınlık yapabilir ama onu da canıyla öder" dedi.

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Bizim açımızdan darbe işinin arkasında Pensilvanya'nın olduğundan zerre kadar şüphe yok. ABD'nin dediği "bu bir hukuki süreçtir, bu süreç işliyor, ondan sonra karar verilecek'. Bu bizi tatmin etmiyor. Biz idari yönden de yeni yönetimin konuya daha fazla sahip çıkmasını ve süreci hızlandırmasını istiyoruz. Gelen üst düzey yöneticilere bunu dile getiriyoruz. Bu işin peşini bırakacak değiliz. Eski yönetime göre daha müspet düşünüyoruz, daha ümitliyiz. Birkaç konu var, Türkiye'yi rahatsız eden konular aklı selim içinde ele alınırsa ilişkilerin düzelmemesi için bir şey yok" ifadelerini kullandı.

"ABD ile düzeltilmesi gereken üç sorunumuz var"

Terörle mücadele konusuna ilişkin konuşan Yıldırım, "ABD ile üç sorunumuz var düzeltilmesi gereken. Bir tanesi bu 15 Temmuz olayı ve FETÖ, bununla ilgili Türkiye'ye destek olmalarını istiyoruz. FETÖ elebaşısı orada olduğu sürece bizim ilişkilerimizin tam anlamıyla gelişmesi beklenmemeli. İkinci konu, Suriye'de DEAş'a karşı yapılan mücadele. ABD bizim terör örgütü olarak gördüğümüz YPG ve PYD gibi örgütlerle Rakka'da DEAŞ operasyonu yapmak istiyor veya yapmaya çalışıyor. YPG ve PYD gibi örgütlerle Rakka'da operasyon yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bu Türkiye-ABD stratejik ortaklığına zarar verir diyoruz. Üçüncü konumuz da bütün bu 15 Temmuz darbe hareketiyle birlikte Türkiye kamuoyunda ABD'ye karşı güven kaybı var. Bu güven kaybını tersine çevirecek adım atılması lazım" açıklamasında bulundu.

"Bir bankacımızın tutuklanması siyasi manevra"

Bu üç konunun iyileştirilmesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, "Bir de Rıza Sarraf davasını, bir bankacımızın tutuklanması, o davayı da Türkiye'ye bulaştırmaya çalışmaları siyasi manevra. Bunu Türkiye'ye bulaştırmaya çalışıyorlar" dedi.

Fırat Kalkanı Operasyonu'nun dışında başka bir operasyonun olup olmayacağının sorulması üzerine Başbakan Yıldırım, "Bundan sonra icap ederse, nasıl icap edecek? Sınırlarımıza can ve mal güvenliğimize bir tehdit olursa, sınırlarımızın dışında biz ona müdahale etme hakkımız her zaman saklıdır. Şartlar oluşursa, lüzum hasıl olursa bu operasyon devam eder, onun adı da başka olur" diye konuştu.

"DEAŞ'la mücadele için gönderilen silahların yarısı PKK'ya gidiyor"

DEAŞ'la mücadeleye değinen Yıldırım, "DEAŞ'la mücadele için ağır silahlar gönderiyorsunuz, tamam gönderin bir şey demiyoruz ama o silahların yarısı PKK'ya gidiyor. PKK'da bizim güvenlik güçlerimize zarar veriyor. Bir dost ülkenin bunu yapmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Terörle mücadeleye işaret eden Yıldırım, "Panik halindeler, dağa adam çıkaramıyorlar, peşlerindeyiz" dedi.

Terör örgütlerinin aynı kaynaktan yönetildiğini anlatan Yıldırım, "Bunu nereden biliyoruz, 15 Temmuz gecesi askerlere saldırmayın, onlar ihtilal yapacak diye telsizden geçiyor, oradan biliyoruz. Görüşüyorlar, konuşuyorlar. Ortak hedef Türkiye'yi zayıflatmak. Demokrasiyi kesintiye uğratmak, Türkiye'nin birliğine, kardeşliğine zarar vermek. FETÖ'cüler Avrupa'nın ülkelerinde tirit atıyorlar. Hayır propagandalarını yapıyorlar" açıklamasında bulundu.

Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin Yıldırım, "Almanya ile yönetimi birbirinden ayırmak lazım. Değişik ülkelerde yaşayan insanların Türk halkıyla, Türkiye ile problemi yok. Avrupa Birliğinin genelinde de normal vatandaşların Türk halkıyla alakalı bir olumsuz düşünceleri de yok. Olumsuzluğu oluşturan siyasetçiler" diye konuştu.

KAYNAK:

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Muğla Vali Yardımcısı Caner Yıldız kimdir? Nereli? Kaç yaşında, neden öldü? Hastalığı neydi?
Muğla Vali Yardımcısı Caner Yıldız kimdir? Nereli? Kaç yaşında, neden öldü? Hastalığı neydi?
CHP'li Mersin Büyükşehir Belediyesinde skandal! Daire Başkanı Bedrettin Gündeş terör örgütü üyeliğinden tutuklandı
CHP'li Mersin Büyükşehir Belediyesinde skandal! Daire Başkanı Bedrettin Gündeş terör örgütü üyeliğinden tutuklandı
Sevenleri yasa boğuldu! Muğla Vali Yardımcısı Caner Yıldız'dan hayatını kaybetti
Sevenleri yasa boğuldu! Muğla Vali Yardımcısı Caner Yıldız'dan hayatını kaybetti
Son dakika! HDP Milletvekili Semra Güzel'in 15 yıla kadar hapsi isteniyor!
Son dakika! HDP Milletvekili Semra Güzel'in 15 yıla kadar hapsi isteniyor!
Çok Okunanlar
Bugün kimin maçı var 29 Eylül 2022 Perşembe ?  Süper Lig'de hangi maçlar var, saat kaçta, hangi kanalda? İşte günün maç programı
Bugün kimin maçı var 29 Eylül 2022 Perşembe ? Süper Lig'de hangi maçlar var, saat kaçta, hangi kanalda? İşte günün maç programı
Son dakika | Ticaret Bakanlığından berber, kuaför ve güzellik salonları için flaş karar! 1 Ocak 2023'e ertelendi
Son dakika | Ticaret Bakanlığından berber, kuaför ve güzellik salonları için flaş karar! 1 Ocak 2023'e ertelendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TESK 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu! "Savaşım faizledir. En büyük düşmanım faizdir"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TESK 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu! "Savaşım faizledir. En büyük düşmanım faizdir"
Petrol ve doğalgaz müjdesi! O ilimizde sondaj başladı, "Müjde veriyorum, bakın müthiş petrol çıkacak"
Petrol ve doğalgaz müjdesi! O ilimizde sondaj başladı, "Müjde veriyorum, bakın müthiş petrol çıkacak"
Yorumlananlar
Emekli maaşını Denizbank'a taşıyanlar bin pişman! Banka, maaşlarını başka bankaya taşımak isteyen emekli vatandaşlara zorluk çıkardı!
Emekli maaşını Denizbank'a taşıyanlar bin pişman! Banka, maaşlarını başka bankaya taşımak isteyen emekli vatandaşlara zorluk çıkardı!
Son dakika! İstanbul Bağcılar'da annesinin kafasını keserek balkondan aşağı atan şahıs tutuklandı!
Son dakika! İstanbul Bağcılar'da annesinin kafasını keserek balkondan aşağı atan şahıs tutuklandı!
FETÖ'nün manevi oğlu Enes Kanter Yunan medyasına konuştu! Hedefinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı!
FETÖ'nün manevi oğlu Enes Kanter Yunan medyasına konuştu! Hedefinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar! "Yunanistan bizim dengimiz ve muhatabız değildir, olamaz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar! "Yunanistan bizim dengimiz ve muhatabız değildir, olamaz"