1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Başkan Cavit Erdoğan: Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz

Başkan Cavit Erdoğan: Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz

Kütahya'nın Pazarlar Belediye Başkanı Cavit Erdoğan, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü münasebetiyle ilgili bir mesaj yayınladı.

Başkan Cavit Erdoğan: Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz

Kütahya'nın Pazarlar Belediye Başkanı Cavit Erdoğan, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü münasebetiyle ilgili bir mesaj yayınladı.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü münasebetiyle ilgili yayınladığı mesajında Başkan Erdoğan, "Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı Türk Milletinin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 96. yıl dönümünü kutluyoruz. Milletleri millet yapan en önemli değerler; birlik, beraberlik, dil, inanç, vatan, namus, şeref, bayrak, ideal, tarih gibi insani hasletlerdir. Büyük devlet ve millet olmanın göstergelerinden biri de tarihte yaşanan olayları ve insanları hayırla yad etmektir. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken Türk halkı kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif Ersoy Türk milletine, cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşını yazmıştır. İstiklal Marşı, Türk Milletinin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif Ersoy, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Türk insanını Ulu Önder Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır" dedi.

Başkan Erdoğan mesajında, "Milli Mücadelenin en çetin döneminde bu eşsiz anıt, milletimizin şahlanışının sembolü olmuştur. Bu eserin yapı taşı şanlı ecdadımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi ardından da kaleme alarak bu destanı ölümsüzleştiren, Mehmet Akif Ersoy'u, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü, bütün İstiklal savaşı Kahramanlarımızı ve Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz" dediler(MB-EFE)

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT