1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Erdoğan'ın Soçi görüşmesi öncesi Rusya'dan açıklama geldi!

Başkan Erdoğan'ın Soçi görüşmesi öncesi Rusya'dan açıklama geldi!

Rusya dan gelen açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan-Vladimir Putin görüşmesine dair "Ankara'nın planlarını daha iyi anlamamız için yardımcı olacak" denildi. Almanya'nın Suriye'de uluslararası kontrollü güvenli bölge kurulması önerisi için de "Üzerinde çalışacağız" ifadeleri kullanıldı.

Görüşmek için Soçi'de bir araya gelen başkan Erdoğan ve Putin gündemi masaya yatırdı. Öncelikleri Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı, Güvenli Bölge ve YPG'li teröristlerin Münbiç ve Ayn El Arap'tan çıkarılması konusunu olan ele alan başkanlar görüşmeye başladı.

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşme başladı.

ERDOĞAN:CİDDİ FIRSATLAR SUNACAK

Görüşme öncesi açıklama yapan Erdoğan, "Bu davetin bölgede faydalar sağlayacağına inanıyorum. Yaptığımız çok faydalı görüşmeler oldu. İkili ilişkileri de ele alma fırsatı bulacağız. Barışın çok daha güçlü bir şekilde ele alınmasına fırsat sağlayacak. Bu görüşmenin Barış Pınarı Harekatı'na çok ciddi fırsatlar sunacağına inanıyorum" dedi.

Başkan Erdoğan'ın Soçi görüşmesi öncesi Rusya'dan açıklama geldi!

PUTİN'İN İLK SÖZLERİ

Son yıllarda ilişkilerimizin geldiği seviyenin, bugün bölgemizdeki tüm sorunların çözülmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Bölgedeki durumla ilgili çok değişik dinamikler var, bunun bilincindeyiz. İnanıyorum ki bu görüşme ve istişareler çok verimli olacak.

SURİYE GÜNDEMİN İLK MADDESİ

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na, Washington ile varılan mutabakat çerçevesinde verilen 5 günlük aranın dolmasına saatler kala, Rusya'nın Soçi kentinde kritik bir görüşme gerçekleşiyor.

 

 

HABERE YORUM KAT