1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Başkan Karael, ustalık ve kalfalık belgelerini imzaladı

Başkan Karael, ustalık ve kalfalık belgelerini imzaladı

Van Demirciler, Tornacılar ve Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İdris Karael, şubat dönemi sınavını başarıyla bitirerek ustalık ve kalfalık...

Başkan Karael, ustalık ve kalfalık belgelerini imzaladı

Van Demirciler, Tornacılar ve Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İdris Karael, şubat dönemi sınavını başarıyla bitirerek ustalık ve kalfalık belgesi almaya hak kazanan esnaf ve sanatkârların belgelerini imzalayarak onaya gönderdi.

Esnaf ve sanatkârları başarılarından dolayı kutlayan Oda Başkanı Karael, "Belgelerini alacak olan esnafımızın, devletimizin iş yeri açmadaki cazip destekleri ve teşviklerinden faydalanarak kendi iş yerlerini kurarak, milli ekonomiye katkı sunmaları ve istihdam oluşturarak yeni nesillere destek olmalarını bekliyoruz. Hükümetimiz, esnafa can suyu olabilecek ölçülerde birçok cazip kredi imkânı getirdi. Esnafımız da bu imkândan faydalanmak istiyor. Ancak kredilerin verilmesi sürecine gelindiğinde, bürokratik sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Bu konuda her gün esnaf ve sanatkârlarımızdan yeni şikâyetler geliyor. Zor durumda olan ya da işini geliştirmek isteyen esnaf ve sanatkârlar için getirilen kredi yapılandırma, faizsiz kredi imkânlarına ilişkin bazı bankaların davranışlarını mutlaka düzeltmesi ve gözden geçirmesi lazım. Devlet; esnaf ve sanatkâra verilmek üzere krediyi çıkardı. Ancak esnaf, bankadaki hazır krediye ulaşamıyor. Nedendir bilinmez, birisi bu işin olmaması için sanki uğraşıyor. Bu olumsuzluğun önünün açılması ve tıkanıklık nerden kaynaklı ise gözden geçirilmesi gerekir. Krediye ulaşma sorununun çözümü için tüm yetkilileri göreve çağırıyorum. Hükümetimiz tarafından sağlanan bu imkânın esnafa kullandırılması konusunda olumsuz tavır takınarak işi yokuşa süren bankalar varsa, bunlara da gerekli yaptırım uygulanmalı. Çeşitli bahanelerle geri döndürülen esnafın morali ve güvenini bozuluyor. Esnafın zor durumda kalmasına yol açtığının yetkililerce bilinmesi gerekir. Bankalar bu olumsuz tavırlarından vazgeçsinler. Ekonominin can damarı olan esnafımızı koruyup kollasınlar. Kredi almaya hak kazananları krediyi vermemek için işi yokuşa sürmesinler. Bu konuda yeni bir sorun ve sıkıntı ile karşılaşacak olan esnaf ve sanatkârlarımıza her konuda oda olarak destek, danışmanlık, eğitim hizmeti sunmaya hazırız. Şimdiden iş yeri açacak olan girişimcilere başarılar ve bereketli kazançlar diliyorum" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.