1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Başkan Karatay: "Tek adam lafı kocaman bir yalan"

Başkan Karatay: "Tek adam lafı kocaman bir yalan"

AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandum ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tek adamlık sistemi...

Başkan Karatay: "Tek adam lafı kocaman bir yalan"

AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay, 16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandum ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tek adamlık sistemi olarak yansıtılmaya çalışıldığını belirterek, "Tek adamlık sistemi tamamen bir yalan. Tek adamlık sistemi değil, milletin adamı olacak bir sistem geliyor" dedi.

AK Parti İl Başkanlığında yaptığı konuşmada anayasa değişikliği paketi ve pakette yer alan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi referandumunu ve son zamanlarda gündeme gelen tek adamlık sistemi iddialarını değerlendiren Başkan Karatay, "Tek adamlık konusunda yine aynı şeyi görüyoruz. Aslında sistemde milletin adamı göreve geliyor. Milletin oy vereceği, milletin karar vereceği ve millet tarafından tam bir temsil edilecek bir cumhurbaşkanı ve bir meclis ortaya çıkacağı için de tek adamlık olgusu ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Ama şunu açıkça ifade edeyim ki, bu koca bir yalandan ibaret. Maalesef hayır cephesi bu konuda vatandaşımızın aklını karıştırmaya çalışıyor. Milletimiz gerçekten akıl sahibi, feraset sahibi, basiret sahibi. Bugüne kadar olduğu gibi 16 Nisan'da da milletin adamının seçileceğini, milletimizin tam bir şekilde temsil edileceğini, özellikle hayır cephesinin yapmaya çalıştığı şeylerden daha iyi biliyor. O yüzden yapmaya çalıştıkları algının tutmayacağını, milletin aklıyla alay etmemeleri gerektiğini ben buradan hayır cephesine ifade etmek istiyorum. Güçlü bir Cumhuriyet rejiminin de 16 Nisan'da yürürlüğe gireceği bir tarih olarak, milletin adamının da yöneteceği bir ülke olarak inşallah 16 Nisan'dan sonra yeniden büyük Türkiye'nin adımlarını hızlı bir şekilde atıyoruz" dedi.

Rejim tartışmasının Türkiye'de 1923 yılında bittiğini ifade eden İl Başkanı Karatay, "Rejimle ilgili Sayın Başbakanımızın açıkladığı gibi 1923 yılında rejim tartışması Türkiye'de bitti. Mevcut anayasanın aslında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin o Cumhuriyet rejimini tam olarak yansıtmadığını hep birlikte gördük. Düzenlenen maddelerle beraber, yürütmenin, yasamanın, yargının ayrılmasıyla aslında Cumhuriyet rejiminin tam olarak güçlü bir şekilde ortaya çıkacağını görüyoruz. Yani, Cumhuriyet rejimi gerçekten özlenen ve istenen bir şekliyle inşallah yeni anayasa maddeleri ile birlikte ortaya çıkarak güçlü bir Cumhuriyet rejimine sahip olacağız. Bununla beraber güçlü liderlerimizin olması doğal olarak kendiliğinden gelecektir. Çünkü halk tarafından seçilen, meşruiyetini halktan almış bir cumhurbaşkanı ve onun yürütmesi yine halktan meşruiyetini alan bir yasama organı, meclisin oluşması elbette ki güçlü liderlere ihtiyacımız olduğunu açıkça ortaya koyacaktır. Ben hayır cephesinin özellikle rejim tartışması yapmaya çalışmasının altında yatan neden olarak düzenlenen hükümet sistemi ile ilgili anayasa maddelerine eleştirebilecek bir yaklaşım gösterememeleridir. Ayrıca kendilerinin bir önergeleri olmaması olarak görüyorum" şeklinde konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT