1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Başkan Özgüven’den İstiklal Marşı mesajı

Başkan Özgüven’den İstiklal Marşı mesajı

Konya'nın Ereğli İlçe Belediye Başkanı Özkan Özgüven, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulünün 96. yıl dönümü...

Başkan Özgüven’den İstiklal Marşı mesajı

Konya'nın Ereğli İlçe Belediye Başkanı Özkan Özgüven, İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulünün 96. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi: "Türk Milleti tarihten bugüne kadar bağımsızlığına kasteden düşmanlara karşı destansı zaferler kazanmıştır. Kurtuluş Savaşı da Türk Milletinin vatanına, toprağına ve bağımsızlığına kasteden güçlere karşı kazandığı büyük bir zaferdir. Ecdadımız kanının son damlasına kadar savaşarak bizlere bu eşsiz vatanı emanet etmişlerdir. Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 96. yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Türk milletinin istiklal mücadelesinin ölümsüz destanı olan İstiklal Marşımız, bugün de milletin ortak sesi ve ortak vicdanıdır. Her satırı, her kelimesi derin bir mana taşımaktadır. İstiklal Marşını tam olarak anlamadan Kurtuluş Savaşını, Milli Mücadeleyi ve ülke bağımsızlığının ne anlama geldiğini kavramak mümkün değildir. İstiklal Marşını, derin kültürlü, milletinin ıstıraplarıyla beraber ortak değerlerini de samimi olarak yaşayan büyük bir şair ve abide şahsiyet yazabilirdi. İşte bu şahsiyet Mehmet Akif idi. O şiir bir daha yazılamaz, onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değil, milletin malıdır. Benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın diyen ve onu Safahatına bile almayan büyük şair, verilen para mükafatını da fakir kadın ve çocuklara hediye etmişti. İstiklal Marşını anlamak için Milli şairimizin hangi duygularla ve nasıl yazdığını iyi anlamak gerekir. İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabulünün 96. yıl dönümünün hayırlı olmasını dilerken, Mehmet Akif Ersoy'u ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum."


Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT