1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Başkan tamam da yardımcıları kim olur?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan tamam da yardımcıları kim olur?

 Uzun zamandır  gündemde olan başkanlık tartışmalarına sona yaklaşıldı. MHP, lideri Devlet Bahçeli;“Ak parti, Başkanlık konusunda ne düşünüyorsa getirsin tartışalım, ülkede bir fiili durum yaşanıyor bunu anayasal çerçeve sınırları içine alalım”  diyerek Ak parti, dahil hiç kimsenin beklemediği bir çıkış yapmıştı.  Bahçeli’nin bu sürpriz çıkışının ardından Ak parti ile MHP,arasında görüşmeler hızlanmıştı.  Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli  sonrasında da Başbakan Binalı Yıldırım ile Devlet  Bahçeli görüşmeleri  olmuştu. Bu görüşmelerin ardından Ak Parti Genel sekreteri  Abdülhamit Gül’ü MHP de Afyonkarahisar milletvekili Mehmet  Parsak’ı görevlendirmiş, yapılan çalışmaların ardın da belli konularda uzlaşılmış  kalan pürüzlerde  Genel Başkanların yapacağı son görüşmeye bırakılmıştı. Bu çerçeve de  en son olarak da Başbakan Binalı Yıldırım ile Devlet Bahçeli görüşmüş, görüşme sonrası  Başkanlık sistemiyle ilgili anayasada yapılacak değişiklik için anlaşma sağlandığını ve yapılacak değişikliklerin kısa sürede meclise sevk edileceğini açıklamışlardı.  Bu açıklamalardan  anlıyoruz ki, Ak Parti ile MHP’nin Başkanlık konusunda anlaştığı .
Bu anlaşmada dikkat çekici bir değişiklik oda  Başkanlık değil de Cumhurbaşkanlığı adının kullanılması oldu.  Gerçi isim dışında hepsi Ak Parti’nin daha önce tartışmaya açtığı tam Başkanlık sistemini  birebir aynısı, sadece adı Başkanlık değil de Cumhurbaşkanlığı olarak geçiyor.
Ak Parti ile MHP’nin anlaştığı Başkanlık sistemde kısaca ne var?
Yürütmenin başında Başkan yer alacak, Başkan 5 yıllığına seçilecek ve iki dönem görev yapabilecek. Başkan partili başkan olacak. Seçildikten sonra partisiyle bağını koparmayacak. Partinin üyesi olabilecek bu aynı zamanda partinin Genel Başkanı da olabilecek,  Başkanlıkla halkın önüne çift sandık koyulacak. Milletvekili seçimleri birlikte yapılacak. Seçim barajı kaldırılacak.
Başkanın görevleri ne olacak?
 İdarenin başı Başkan olacak, kanunları onaylamak ve veto etme hakkına sahip olacak, kanunların iptali için Anayasa mahkemesine(AYM) müracaat edebilecek, Bakanları atayacak ve görevlerine son verebilecek,  Türk silahlı kuvvetleri Başkomutan olarak temsil edecek, üst düzey kamu yöneticilerini atayacak ve görevlerine son verebilecek, olağanüstü hal için TBMM’den talep edebilecek.  Başkanlık kararnamesi çıkarabilecek.
Başkan yardımcısı ve Bakanlar nasıl belli olacak?
Bakanları yürütmenin  başındaki Başkan atayacak,  Bakanlar meclis dışından olacak.
Geldik en önemli konuya, Başkan yardımcılığı var mı?, varsa o nasıl seçilecek?
Evet yürütmenin başında olan Başkan’ın iki de  yardımcısı olacak. Başkan yardımcıları  Başkan ile birlikte seçilecek.  Başkanlık koltuğunun boşalması durumunda seçime kadar kalan sürede 1. Başkan yardımcısı başkanın görevlerini üstlenecek.
7 Haziran seçimleri ardından  ve özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra  bir çok alanda başta  darbe girişimini yapmaya kalkışan FETO/PDY, PKK  ve diğer terör örgütleriyle ilgili yapılan mücadele ile ilgili söz ve iş birliği içinde bir yakınlaşma gözüküyor.  Bu yakınlaşma Ak Parti’nin düşündüğü başkanlık sistemini MHP’nin sürpriz bir çıkışla desteklemesi ile zirveye çıkmış durumda.  Yani görünen o ki!  Ak Parti ile MHP, ülke milli menfaatleri doğrultusunda bir çok konuda bir araya gelmiş ve iş birliği içindeler.
Peki,  yazımın başlığın da dediğimiz gibi Başkan belli de yardımcıları kimler olur sorusunun cevabına gelirsek; Ak Parti ve MHP’nin bu uzlaşısından  önümüzdeki aylarda muhtemelen yapılması düşünülen  Başkanlık referandumdan sonra 2019 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine Başkan adayı Recep Tayyip Erdoğan, 1. Başkan vekili Devlet Bahçeli, 2. Başkan vekili Binalı yıldırım, olarak görebilirliyiz?  Bence yüksek bir ihtimal bu gerçekleşirse bir nevi  yeni bir yönetim sistemiyle Ak Parti, MHP koalisyonuyla  karşılaşmış oluruz .
Ben  her iki Parti’nin  seçmen ve  tabanlarında böyle bir beklenti ve  arzu içinde olduklarını  görüyorum.  İleriki zamanlar da neyin nasıl olacağını bekleyip görmek lazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT