1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Başkan Uyan Mehmet Akif Ersoy’u andı

Başkan Uyan Mehmet Akif Ersoy’u andı

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, İstiklal Marşının kabulünün 96. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir anma...

Başkan Uyan Mehmet Akif Ersoy’u andı

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, İstiklal Marşının kabulünün 96. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "İstiklal Marşı Türk ordusunun ve Mustafa Kemal Atatürk'ün göstermiş olduğu büyük zafer sonrasında yazılmıştır. Savaşı kazandıktan sonra bu milletin bir marşının, Türk devletinin bir marşının olması için TBMM tarafından ödüllü bir yarışma düzenlenmiştir. Mehmet Akif Ersoy ödüllü bir yarışma olduğu için önce katılmamıştır. Fakat ödülü almamak şartıyla yarışmaya katılmış ve yazdığı muhteşem şiir İstiklal Marşı olarak TBMM tarafından 12 Mart 1921 yılında kabul edilmiştir. 96 yıl önce Meclisimizin ayakta alkışlayarak kabul ettiği İstiklal Marşımız, milli mücadele ruhunu mısralarında yaşatan ve dünya üzerinde eşi olmayan bir milli mutabakat metnidir. İstiklal Marşımızın bu ülkede herkesin ortak sesi olduğunu düşünüyorum. Bu millet özgür yaşadığı müddetçe milli marşımızın aynı coşku ve heyecanla herkes tarafından söyleneceğine tüm içtenliğimle inanıyorum. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın dileklerimle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy olmak üzere bağımsızlık savaşının kahramanlarını, şehitlerini, gazilerini minnetle, şükranla anıyorum" dedi.


Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT