1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkent’in çalışkan minik üyeleri

Başkent’in çalışkan minik üyeleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi 23. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, Başkent'te gördükleri sorunları yakından takip ederek, şehir yönetiminde rol alan büyüklerine...

Başkent’in çalışkan minik üyeleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi 23. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, Başkent'te gördükleri sorunları yakından takip ederek, şehir yönetiminde rol alan büyüklerine bu sorunları iletiyor, çözüm önerileri sunuyor.

Çeşitli meslek ve alanlarda görev alan yöneticilere yönelik ziyaretlerini Ocak ayında da sürdüren Çocuk Meclisi üyeleri, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'i makamında ziyaret etti. Minik üyeler öncelikle medyaya ilişkin "çocuk görüşü" başta olmak üzere eleştiri, beklenti ve önerilerini TRT Genel Müdürü Eren ile paylaştı. Çocuk Meclisi Başkanı Buse Sert, Çocuk Meclisinin faaliyetlerini kısaca tanıtarak, Çocuk Meclisinin düzenlediği "Çocuk Dostu Bir Medya Hayal mi" seminer kitapçığını Eren'e takdim etti. 15 Temmuz Haber Stüdyosu, Dış Haberler ve Spor Servislerini de gezen Çocuk Meclisi üyelerinin yayıncılıkla ilgili sorularını yanıtlayan Eren, 6.'sı İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı"nın Ankara'da düzenlenmesine ilişkin taleplerini de olumlu karşıladığını söyledi.

Okullarda "Medya Okur Yazarlığı" ile ilgili bir seçmeli ders olması gerektiğini vurgulayan minikler, çocuk yayın ilkeleri konusunda da ayrıntılı bilgi aldılar. Meclis üyesi çocuklar, TRT Genel Müdürü Eren'e Çocuk Meclisinin aylık olağan genel kurul toplantılarının TRT'de haber yapılması talebinde bulunurken, ayrıca kendilerine radyoda seslendirme görevi verilmesini, çizgi film ve diğer çocuk programları ile ilgili fikirlerini de TRT ile paylaşmayı düşündüklerini ifade ettiler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyelerinin bir diğer ziyareti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına oldu. Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay'ın ağırladığı miniklere Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Selahattin Güven de eşlik etti. Çocuk Meclisi üyeleri, ziyarette yeni bir öneri sundu. Minikler, Ankara'da dünyanın farklı ülkelerinden gelecek çocukların sorunlarını konuşup tartışacakları "Uluslararası Çocuk Zirvesi" yapılmasını istediler.

Tehlikeli dijital oyunlara dikkat

"Uluslararası Çocuk Zirvesi" önerisini desteklediğini belirten Karabay, çocuklara yönelik dijital oyunlara vurgu yaptı. Tehlikeli bilgisayar oyunlarının engellenmesine yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Karabay, "Bakanlığımızın dijital oyunlar ihbar hattı var, hepiniz bu hattı arayabilirsiniz. Çocuklar için tehdit teşkil eden oyunlara karşı hem yurt içinden hem de yurt dışından mücadele sürdürülmektedir" dedi.

Mülteci çocukların sorunlarına karşı duyarlılıklarını Bakan Yardımcısı Karabay ile paylaşan Çocuk Meclisi üyeleri, aynı zamanda kimsesiz çocuklar, sokakta çalışan çocuklar, cinsiyet eşitliği ve risk altındaki çocuklarla ilgili çalışmaların hızlandırılmasını talep etti.

Türkiye'de bulunan 3,2 milyon mültecinin yarısının çocuk olduğuna dikkat çeken Karabay şu bilgileri paylaştı:

"Sokak çocukları bakanlığımız tarafından mobil ekipler tarafından izleniyor ve devlet koruması altındalar. Sokaklarda çalıştırılan 5 bin kadar çocuğa şefkat elini uzattık. Şiddet görmüş, suça sürüklenen, risk altında bulunan çocuklara yönelik Çocuk Destek Merkezlerinde bin 500'den fazla çocuğun yeniden hayata bağlanmaları sağlandı."

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT