1. YAZARLAR
  2. Yusuf Yaman
  3. Bayramdaki Ritüelimiz
Yusuf Yaman

Yusuf Yaman

Sosyolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramdaki Ritüelimiz

   Ah o eski bayramlar! Demeyeceğim. Bayramsa, bayramınız mübarek olsun da demeyeceğim. Et bayramı! hiç demeyeceğim bir bayram.
   Allah’a adanmanın aracı niteliğindeki bir hayvanı kurban etmek ve bunların etini ailemize yedirmek ve en önemlisi de ihtiyaç sahiplerine ikramda bulunmak; akraba ve dostlukların ev ziyareti ile aydınlandığı gönüllerimizin nuru sılayı rahîm gibi ritüellerin sonucudur: Bayram.
   Bu bayramda bir kaç şeyden fazlasını yapmayı umuyorum. Bunları şöyle sıralayabilirim.
   Bayram namazına gitmek ve orada Arakan için, Gazze için, Suriyeliler için ve tüm mazlum kardeşlerim için dua etmek bir başka önemli ritüelim olacak.
   Uzun süren pazarlık ile almış olduğum koç'u kurban etmek bir diğer ritüelim olacak.
   Sılayı rahim yapmak ve akrabalarımın ziyaretini memnuniyetle karşılamak bir diğer ritüelim olacak.
   Dostlarıma ve arkadaşlarıma aynı zamanda da iş arkadaşlarıma WhatsApp'tan bayram mesajı çekmek bir başka ritüelim olacak.
   Bayram süresince her namazdan sonra Teşrik Tekbiri getirmek bir başka ritüelim olacak.
   Bu ritüeller süresince sakin ve daha merhametli olmak için çok yoğun bir şekilde Kur'an-ı Kerim okumak bir başka ritüelim olacak.
   Yaşlı bakım evlerine gitmek ve yakınları tarafından ziyaret edilsin veya edilmesin oradaki tonton dedelerin ve cici ninelerin ellerini öpmek bu bayram yapmayı amaçladığım bir ritüel olacak.
   Bana yüklenen kulluk görevinin gereği olan ritüelleri yerine getirirken bir başkasının hoşnutluğunu gözetmiyor olmak ritüellerimin koruyucusu olacak.
   Şimdiden Hayırlı Bayramlar dilerim.

 

 

Sosyolog: Yusuf Yaman

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT