1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. BDDK'dan sıklaştırma adımı! Yabancı bankaların o işlemlerdeki limitleri artırıldı

BDDK'dan sıklaştırma adımı! Yabancı bankaların o işlemlerdeki limitleri artırıldı

Döviz kurunun düşmesi için yapılan sıklaştırma adımları kapsamında BDDK, yabancı bankaların bankaların yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerdeki limitleri artırdığını duyurdu.

Ekonomide toparlanmanın hızlı şekilde sağlanması için sıklaştırma adımları kapsamında Bankacılık  Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) önemli bir karar aldı. BDDK'dan yapılan yazılı açıklamada yabancı bankaların türev işlem limitlerinin yeniden belirlendiği ifade edildi. 

Bu kapsamda, bankaların konsolidasyona tabi yurt dışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamının bankaların en son hesaplanan yasal öz kaynaklarına oranı artırıldı.

BDDK'dan sıklaştırma adımı! Yabancı bankaların o işlemlerdeki limitleri artırıldı

ORANLAR ARTIRILDI

Böylece söz konusu oran, vadesine 7 gün kalan işlemler için yüzde 2'den yüzde 5'e, vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 5'ten yüzde 10'a, vadesine 1 yıl kalan işlemler için yüzde 20'den yüzde 30'a yükseltildi.

Öte yandan oranlara ilişkin Kurul'un 25 Eylül'de duyurduğu diğer hususların ise geçerli olacağı bildirildi.

Kurul, 25 Eylül'de oranların günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağını, opsiyon işlemlerinin hesaplamada delta eşdeğeri ile dikkate alınacağını, valör tarihi işlem tarihinden sonra olan (ileri valörlü) türev işlemlerin hesaplamada valör tarihi itibarıyla dikkate alınacağını, mevcut aşımlar giderilinceye kadar aşım bulunan vade aralığında işlem yapılmayacağını ve her ne sebeple olursa olsun söz konusu işlemlerin anlaşılan vadeden önce bozulmak istenilmesi veya vadesinin uzatılmasının istenilmesi durumunda kurumun yazılı onayının alınması yönünde karar alındığını duyurmuştu.

BDDK'dan sıklaştırma adımı! Yabancı bankaların o limitleri artırıldı

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT