1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bedelli Askerlik çıkacak mı? Cumhurbaşkanı açıkladı!

Bedelli Askerlik çıkacak mı? Cumhurbaşkanı açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerlik için neler söyledi. bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli ne zaman çıkacak? Tüm sorularınızın cevabını buradan bulabilirsiniz.

Bedelli Askerlik çıkacak mı? Cumhurbaşkanı açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında bedelli askerlik hakkında konuştu.

BEDELLİ ASKERLİK

Bedelli askerlik konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bedelli askerlik konusunda, şu anda gündemimizde bu yok. Çünkü, şu anda ciddi manada asker kadrosunda eksilme var. Onun için biz, vatansever evlatlarımızı askere bekliyoruz. Hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. Zaten gelip yapacağın askerlik 6 ay. Bunun da yaklaşık bir 20 günü izin; 5 ay 10 gün. Gel askerliğini yap. Askerlik bir de sana bir çok kazanım sağlıyor." dedi.

1_4956_6.jpg
Bedelli askerlik nedir
Bedel ödenerek askerlik hizmetini yerine getirmenin iki farklı yolu vardır.

Türkiye'de halihazırda 400 bini aşkın bakaya ve 2.5 milyonu aşkın tecilli genç bulunuyor. Bu durum bedelli bekleyen pek çok kişinin olduğu anlamına geliyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bedelli askerlik konusunda sorulan soruya, "Söz vermeyeyim ama, Binali Bey'le konuşalım değerlendirelim." cevabı vermesi bedelli askerlik bekleyenleri heyecanlandırdı.

BEDELLİ ASKERLİK YÖNTEMLERİ

Peki kimler bedelli askerlik yapabilir?

1 - Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

3 SENE YURT DIŞINDA ÇALIŞMA ŞARTI

2- 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.

SON BEDELLİ ASKERLİK

En son yürürlüğe giren bedelli askerlik yasasından, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan yaklaşık 600 bin kişiden 160 bini faydalanmıştı.

Bedelli askerlik ücreti 18 bin TL olarak belirlenmişti.

Bedelli Askerlik çıkacak mı? Cumhurbaşkanı açıkladı!

Başbakan Yıldırım 12.06.2017 tarihinde yaptığı bedelli askerlik açıklaması şu şekildeydi:

Başbakan Binali Yıldırım bedelli askerlik açıklaması yaptı. Tekrar gündeme gelen ve günlerdir konuşulan bedelli askerlikle ilgili Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Daha önce BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Başbakan Yıldırım’la görüşmüş sonrasında bedelli askerlikle ilgili bazı tekliflerde bulunduklarını açıklamış, bu durum bedelli askerlik beklentisine neden olmuştu. İşte Başbakan Binali Yıldırım’ın bedelli askerlikle ilgili sorulan soruya yanıtı.

 

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileriyle ifter yemeğinde buluştu. Birçok konu hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Başbakan Yıldırım, bedelli askerlik konusunda sorulan, "BBP lideri Destici ile görüşmenizin ardından bedelli askerlik gündeme geldi. Ufukta böyle bir şey var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi: Böyle bir şey yok. Bizim programımızda, Hükümetin gündeminde bedelliyle ilgili bir konu yok. Çünkü şu anda terörle amansız bir mücadele içindeyiz. Bütün yoğunluğumuzu, ağırlığımızı bu konuya vermiş durumdayız. Destici, böyle bir hususu gündeme getirdi, yani ‘Bedelli olsa da bunlardan elde edilen parayı SMA hastalarına getirsek’ diye bir temennisi oldu. Bizim ona karşılık bir cevabımız olmadı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.