1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Bektaş, Pakistan’da ECO -CCI’nin 22. Yürütme Kurulu toplantısına katıldı

Bektaş, Pakistan’da ECO -CCI’nin 22. Yürütme Kurulu toplantısına katıldı

Çorum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bektaş, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) Ticaret...

Bektaş, Pakistan’da ECO -CCI’nin 22. Yürütme Kurulu toplantısına katıldı

Çorum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bektaş, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Komiteler 22. Yürütme Kurulu ve 15. Genel Kurul Toplantısına katıldı.

Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan'ın üye olduğu, ECO -CCI'nin 22. Yürütme Kurulu toplantısı Pakistan'ın başkenti İslamabad'ta gerçekleştirildi. TOBB Başkanı ve ECO-CCI Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katıldığı toplantıda Çorum Ticaret Borsası Başkanı Ali Bektaş'da yer aldı.

Sanayi ve Yatırım Komite Başkanı olarak bir konuşma yapan Çorum Ticaret Borsası Başkanı Ali bektaş, ECO bölgesinin zengin kaynaklar ve ciddi bir insan gücüne sahip olduğunu belirterek, "Altyapılarımızı iyileştirdiğimiz, sanayileşmenin ve yatırımların önünü açtığımız zaman ancak gerçek potansiyelimizi yakalamamız mümkün olacaktır. Bugün hepimiz biliyoruz ki, yatırım olmadan kalkınma sağlanamaz, üretim artmaz. Bu sebeple yatırımlar ekonominin kalkınma sürecinde büyük bir öneme sahiptir. Yabancı yatırımları çekmek için yatırım ortamını cazip hale getirmek, altyapıyı iyileştirmek, bürokrasiyi azaltmak ve teşvik sistemleri geliştirmek zorundayız. Üretmeden tüketmek, ekonomiyi gerçek anlamda büyütmüyor. Bölgemizi gerçek anlamda üretim üssü haline getirebiliriz. Biz hedeflerimize, siz dostlarımıza birlikte ulaşmak istiyoruz. İşbirliğimizi tamamlayıcılık unsuruyla artırdıkça, ortak huzurumuz ve zenginliğimiz de hızla artacaktır. Birlikte çalışmalı, üretmeli ve geleceğimizi birlikte planlamalıyız. Çünkü biz Türk iş dünyası olarak, ECO bölgesinde ortak bir refah alanının yaratılmasını istiyoruz" diye konuştu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorum Ticaret Borsası Başkanı Ali Bektaş ile beraberindeki heyet, Pakistan Cumhurbaşkanı Mamnoon Hussain ile görüştüler.

ECOTA'nın hayata geçirilmesi, vize konusundaki sıkıntıların giderilmesi, ipek yolunun yeniden canlandırılması, Ortak Gümrük birliğine geçilmesi, ticaretin geliştirilmesine ilişkin çok önemli konularda görüşmeler yapıldı. TOBB heyeti daha sonra Pakistan Maliye Bakanı Senatör Muhammet IshaqDar, Türkiye'nin Pakistan Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ve ilgili bakanları ziyaret etti.

Bektaş, Pakistan’da ECO -CCI’nin 22. Yürütme Kurulu toplantısına katıldı

Bektaş, Pakistan’da ECO -CCI’nin 22. Yürütme Kurulu toplantısına katıldı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT