1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Belçika'da yaşayan Türklere şok! Yaşayıp yurt dışında evi aileler sosyal konutlardan atıldı

Belçika'da yaşayan Türklere şok! Yaşayıp yurt dışında evi aileler sosyal konutlardan atıldı

Belçika Lier kentinde yaşayan Türklere kötü haber geldi. Sosyal konutta oturan ailelerden, yurt dışında gayrimenkulü olanların evlerden atılacağı öğrenildi. 25 aile sosyal konutları terk etmek zorunda kaldı.

Belçika'da yaşayan Türklere şok! Yaşayıp yurt dışında evi aileler sosyal konutlardan atıldı

Belçika Lier kentinde alınan karar, yurt dışında gayrimenkulu olanları hüsrana uğrattı. Alınan kararla yurt dışında gayrimenkulü olduğu tespit edilen 25 aile sosyal konutlardan çıkarılacak. Kaldıkları sosyal konutları terk etmek zorunda kalan aileler arasında Türklerin de olduğu öğrenildi. Sosyal konutlardan çıkarılma kararı alınan ailelerin Fas, Gürcistan ve Polonya kökenli oldukları açıklandı. 

EYLÜL SONUNA KADAR SÜRE VERİLDİ

Ailelerin sosyal konutları terk etmeleri için Belediye tarafından eylül sonuna kadar süre tanındı. Ayrıca bu aileler, nisan ayından itibaren kire indirimi olmadan tam kira ödemek zorunda kalacaklar. Ailelerin, bu dönemde elde etmiş oldukları konut yardımlarını ise iade etmeleri istendi.

TÜRKLER DE SOSYAL KONUTLARI TERK ETMEK ZORUNDA

Sosyal konutları, Belçika yasalarına göre dar gelirli aileler kiralayabiliyor. Dolayısıyla mal varlığı olanlar bu haktan yararlanamıyor. Bu kapsamda Lier Belediye tarafından ailelere Ağustos ayında uyarı mektubu gönderilmişti. Yapılan uyarıda bin 135 sosyal konut kiracısına  yurt dışında mülk sahibi olmanın yasak olduğu hatırlatılarak, soruşturma yürütüleceği bildirilmişti.

Kiracılardan dönüş olmadı ancak, yapılan soruşturma da yurt dışında mülk sahibi olan 25 kişi tespit edildi. Geri ödemek zorunda oldukları kira bedelleri ise aileleri büyük sıkıntıya soktu. Kimi ailelerin 35 bin euroya kadar para ödemek zorunda olduğu öğrenildi.

Lier Sosyal Konut Derneği (LMH) Müdürü Marc Van den Eynde, aldıkları kararın arkasında olduklarını belirtti. Eynde, "Sosyal konut kiralayanların gayrimenkul sahibi olmasına izin verilemez. Ne ülkemizde ne de yurtdışında." açıklamasında bulundu.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT