1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Belgin Diken kimdir? Yenişehir eski Belediye Başkanı kimdir? Nerelidir?

Belgin Diken kimdir? Yenişehir eski Belediye Başkanı kimdir? Nerelidir?

Belgin Diken kimdir? Yenişehir eski Belediye Başkanı kimdir? Nerelidir? Yerine kim atandı? soruları İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmasının ardından arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için araştırdık. İşte merak edilenler..

Belgin Diken kimdir? Yenişehir eski Belediye Başkanı kimdir? Nerelidir?

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamayla geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılan Belgin Diken internette araştırılmaya başlandı. Peki Belgin Diken kimdir? Yenişehir eski Belediye Başkanı kimdir? Nerelidir? Yerine kim atandı? Tüm merak edilenler haberimizde...

BELGİN DİKEN KİMDİR?

Belgin Diken, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde HDP'den Diyarbakır İli, Yenişehir İlçe Belediye Eş Başkan adayı oldu.

Ünvan: Diyarbakır Yenişehir HDP Belediye Başkan Adayı
Eğitim: Ortaokul/lise
Meslek: Serbest Meslek
Biyografi: Belgin Diken, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde HDP'den Diyarbakır İli, Yenişehir İlçe Belediye Eş Başkan adayı oldu.

GEÇİCİ TEDBİR OLARAK GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan iki ayrı soruşturma dosyası bulunduğu bildirildi.

Diken'in hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak, Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı, Belediye Kanununun 45. ve 46. maddeleri uyarınca yerine Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikçi'nin Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği belirtildi.

Hazro Belediye Başkanı Ahmet Çevik'in hakkında da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının "silahlı terör örgütüne üye olmak" ile "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak"” suçlarından başlattığı iki ayrı soruşturmanın devam ettiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hazro Belediye Başkanı Çevik, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanununun 45 ve 46. maddeleri uyarınca Hazro Kaymakamı Ali Öner, 'Belediye Başkan Vekili' olarak görevlendirilmiştir."

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçe belediyesine sabah erken saatlerinde gelen polis ekipleri çevre emniyeti aldı. Etrafta kuş uçurtmayan polis ekipleri, gerekli önlemleri alırken detaylı bilginin daha sonra paylaşılacağı öğrenildi.

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kocaköy ilçe belediyesi, Kayapınar ilçe belediyesi ile Sur ilçe belediyelerine de terör soruşturması kapsamında kayyum atanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡