1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Benzin ve motorine büyük zam yolda...

Benzin ve motorine büyük zam yolda...

Brent petrol fiyatları ve dolar kurundaki artış, Türkiye'de otomobil sürücülerine zam olarak yansıyacak. Sektör yetkililerinin verdiği bilgiye göre motorine 32 kuruş, benzine ise 19 kuruş zam bekleniyor.

Türk - Amerikan ilişkileri sebebiyle yükselen dolar kuru ve uluslararası piyasada brent petrol varilinin artışı akaryakıt fiyatlarına zam beklentisi oluşturdu. Sektör yetkilerinin verdiği bilgilere göre motorine 32 kuruş, benzine ise 19 kuruş zam bekleniyor. Benzine gelecek zam pompaya yansıyacak ancak motorine gelecek zammın eşel mobil sistemi nedeniyle bir kısmı ÖTV'den karşılanacak.

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 66,53 dolardan işlem görürken, dolar ise 5,92 seviyesinden alıcı buluyor. Dünya genelinde yükselen petrol fiyatları Türkiye'de pompaya zam olarak yansıyor. Brent petrol ve dolar kurunun yüksek olması nedeniyle akaryakıta büyük bir zam beklentisi oluştu.

BÜYÜK ZAM

Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, motorine 32 kuruş, benzine ise 19 kuruş zam bekleniyor. Motorine gelecek zammın bir kısmı eşel mobil sistem gereği ÖTV'den karşılanacak.

BRENT PETROL'DE YÜKSEK FİYAT

Küresel petrol fiyatları ABD-Çin ticaret anlaşmasının sonuçlarına dair iyimserlik dolayısıyla yüksek seyrini sürdürüyor. Uzmanlar, en son Çin'in, ABD kaynaklı petrol ve kimyevi ürünlere uyguladığı vergileri 12 ay boyunca kaldırdığını duyurmasının, ABD-Çin ticari anlaşmasına dair olumlu beklentileri artırdığını ifade ediyor. Ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerin kesinti kararlarının, petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekleyen diğer bir unsur olduğu belirtiliyor. Brent petrolde teknik olarak 66,70 ile 66,79 dolar aralığının direnç, 66,61 ile 66,52 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği kaydediliyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum