1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Beyaz Kule’de Mozart Şenliği

Beyaz Kule’de Mozart Şenliği

Beyaz Kule Okulları, klasik dönem Alman bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart'ı ölüm yıldönümünde andı.

Beyaz Kule’de Mozart Şenliği

Beyaz Kule Okulları, klasik dönem Alman bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart'ı ölüm yıldönümünde andı. Mozart'ın Bastien Und Bastienne operasından bir sahne sergileyen öğrenciler, arkadaşlarına ve öğretmenlerine eğlenceli anlar yaşattı.

Öğrencilere müzik kültürü kazandırmak ve öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirmek adına her ay 2 müzisyenin hayatını tiyatro yoluyla ele aldıklarını belirten Sanat Akademisi Koordinatörü Jale Gürkan, "Okulumuzun panolarında müzisyenler hakkında bilgiler edinen çocuklar, müzik derslerinde bu müzisyenlerin hayatını çok daha derinlemesine öğreniyorlar. Okul koridorlarında da günde 3 defa bu müzisyenlerin eserleri dinletiliyor. Klasik dönem bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart, dünya tarihinin dahi müzisyenlerinden biri. Bu nedenle bu haftayı da Mozart'a adadık" dedi.

Tiyatro ve müzik kulübü öğrencilerinin Mozart'ın hayatından önemli kesitler sergilediklerini ifade eden Müzik Öğretmeni Cansu Sarız ise "Mozart hem klasik dönemin en önemli bestecilerinden biri hem de klasik dönemde yaşanan aydınlanmanın temsilcisidir. Bu yüzden müzik tarihinde çok ciddi bir öneme sahiptir. Mozart 5 Aralık 1976 tarihinde hayatını kaybetti ancak yaşadığı 35 yıla müzik ve düşünce anlamında çok şey sığdırmıştır. Aydınlanma döneminde kont ve konteslerin halk üzerindeki himayesini yıkmaya çalışmış, halkı düşünmeye itmiştir. Bu değerli müzisyeni anmak ve yaptıklarını dramatik yolla sergilemek, öğrencilere keyif dolu anlar yaşattı" şeklinde konuştu.

Beyaz Kule’de Mozart Şenliği

Beyaz Kule’de Mozart Şenliği

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT