1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Beyaz Saray'da kriz yaşanıyor,Konsey toplandı ve Trump'ın yanına gitti

Beyaz Saray'da kriz yaşanıyor,Konsey toplandı ve Trump'ın yanına gitti

İran'ın, Irak'taki iki ABD üssüne yapılan saldırıların hemen ardından Ulusal Güvenlik Konseyi Beyaz Saray'da 'önemli' bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı için Beyaz Saray önünde; Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yanı sıra Beyaz Saray'a gelen bir diğer önemli isim, Savunma Bakanı Mark Esper'in elinde kalın bir dosya olduğu ise Amerikan medyası tarafından doğrulandı.

Beyaz Saray'da kriz yaşanıyor,Konsey toplandı ve Trump'ın yanına gitti

İran, Salı gecesini Çarşamba'ya bağlayan gece sularında ABD'nin hava üslerine toplamda 15 balistik füze ile hava saldırısı düzenledi. Saldırılardan 10'unun Irak'taki Ayn Esad Hava Üssü'ü, birinin kuzey Irak'taki Erbil'de bir hedfi vurduğu ve 4'ünün hedefi kaçırdığı açıklanırken, Beyaz Saray'da ise gerginlik durumu hakimdi. Saldırılar sonrasında ise, Beyaz Saray'da Ulusal Güvenlik Konseyi toplandı.

Toplantı için Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beyaz Saray'a geldi. Ardından Savunma Bakanı Mike Pence'in, elinde kalın bir dosya olduğu bilgisi ise Amerikan medyası'na çığ gibi düştü. Beyaz Saray'ın ve çevresindki güvenlik önemlerinin ise 2 katına çıkarıldığı bildirildi.

beyaz-saray.jpg

Amerika'nın ünlü ulusal televizyonlarından biri olan CNN'de, Beyaz Saray'dan iki yetkiliye dayandırdığı haberinde ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusa sesleniş konuşması yapmaya hazırlandığını aktardı. Ardından kısa bir süre sonra ise, Beyaz Saray'dan bir diğer yetkili de gazetecilere Trump'ın bu gece kameralar karşısına çıkmayacağını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Savunma Bakanı Mark Esper ve Başkan Yardımcısı Pence, Beyaz Saray'dan yapılan görüşmeler dahilinde ayrıldılar. 


Kameralar karşısına çıkmayan ABD Başkanı, Twitter'dan açıklama yaparak "Her şey yolunda! İran'dan Irak'taki iki üsse füze atıldı. Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünyanın, açık ara en güçlü ve en donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah açıklama yapacağım" yazdı.

NE OLMUŞTU?

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "ABD ordusu, Başkan'ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır." ifadeleri kullanıldı.

060120201014390263775.jpg

Süleymani ve Kudüs Gücü'nün yüzlerce Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, "General Süleymani aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikan diplomat ve askerlerine yönelik saldırı planı yapıyordu." saptaması dikkati çekti.

 

HABERE YORUM KAT