1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Beyaz Saray'dan flaş açıklama! Kabil Havalimanı konusunda anlaşmaya varıldı

Beyaz Saray'dan flaş açıklama! Kabil Havalimanı konusunda anlaşmaya varıldı

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Erdoğan-Biden görüşmesinde iki ülkenin Kabil Havalimanı konusunda genel bir mutabakata vardığı ve Biden'ın bu sürece destek vereceği ifade edildi.

Beyaz Saray'dan flaş açıklama! Kabil Havalimanı konusunda anlaşmaya varıldı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklamada bulundu. Sullivan "Biden ve Erdoğan görüşmesinde S-400 konusu gündeme geldi. Bu konuda bir çözüme varılamadı ancak diyaloğa devam edilmesi için taahhüt verildi." dedi.

Erdoğan - Biden görüşmesinde ABD'nin Afganistan'dan çıkma sürecinde Kabil Uluslararası Havalimanı konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan bu havalimanının güvenliğinin sağlanması konusunda belirli desteğe ihtiyaç duyacağını söyledi, Biden da kendilerine destek taahhüdü verdi." dedi.

İki liderin de ekiplerini nihai plan konusunda çalışılması için görevlendirdiğinin altını çizen Sullivan, "Türkiye'nin (Kabil) Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının güvenliğinin sağlanmasında öncü rol oynaması konusunda mutabakata varıldı. Şimdi bunu nasıl uygulayacağımız konusunda çalışıyoruz." dedi.

Sullivan, Taliban'ın Kabil çevresindeki diplomatik ve güvenlik alanlarına saldırma ihtimaline karşı duyulan endişeleri ciddiye aldıklarını belirtti.

Türkiye ile Kabil Havalimanı konusunda çalışmaktan dolayı iyi hislere sahip olduğunu belirten Sullivan, "Türklerin bu rolün altından kalkabileceğine güveniyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, 14 Haziran Pazartesi günü Brüksel'de bir araya gelmişti.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT