1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bileşmiş Milletler'den koronavirüse ilişkin açıklama: Dünya genelinde yasaklanmalı

Bileşmiş Milletler'den koronavirüse ilişkin açıklama: Dünya genelinde yasaklanmalı

Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Başkanı Elizabeth Maruma Mrema, yaptığı açıklamada koronavirüs salgının ilk çıktığı yer olarak tahmin edilen vahşi hayvan pazarlarının dünya genelinde yasaklanması gerektiğini ifade ederek çağrıda bulundu.

Bileşmiş Milletler'den koronavirüse ilişkin açıklama: Dünya genelinde yasaklanmalı

Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Başkanı Elizabeth Maruma Mrema, Guardian gazetesine konuştu.

Mrema, gelecekteki salgınların önlenmesi için "canlı ve ölü vahşi hayvanların satıldığı pazarların yasaklanması" gerektiğini ifade etti.

Elizabeth Maruma Mrema, Afrika'da ortaya çıkan Ebola ve Doğu Asya'da yarasalardan insanlara bulaştığı bilinen nipah virüsünün kaynağının da vahşi hayvanlar olduğunu belirtti ve özellikle Afrika'da düşük gelirli ve geçimlerini vahşi hayvanlardan sağlayan toplumlar için alternatifler üretilmesi gerektiğini söyledi. 

Mrema, bu toplumlar için alternatifler yaratılmadığı takdirde yasa dışı vahşi hayvan ticaretinin artabileceği ve bazı türlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında da bulundu.

VAHŞİ HAYVANLARIN SATILDIĞI GIDA PAZARLARINI ZİYARET EDENLERDE GÖRÜLMÜŞTÜ

Dünya çapında salgına yol açan Kovid-19, ilk kez Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde vahşi hayvanların ve hayvansal ürünlerin de satıldığı gıda pazarını ziyaret edenlerde görülmüştü.

Yarasalarda bulunan bir betakoronavirüsün mutasyona uğramış hali olan virüsün, yarasalardan pangolin veya yılan gibi bir sürüngen aracılığıyla insanlara bulaştığı tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum