1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bilim akademileri ev yapımı maskeler için uyardı: Bir işe yaramıyor!

Bilim akademileri ev yapımı maskeler için uyardı: Bir işe yaramıyor!

Dünya üzerinde küresel anlamda bir maske tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Bazı ülkeler ise evde maske yapmayı önerirken ABD'deki Bilim, Mühendislik ve Tıp Ulusal Akademileri, Beyaz Saray'a bir mektup yazdı ve "Evde yapılan maskelerin etkisi yok" dedi.

Evde yapılan maskelerden umudu olan varsa geçmiş olsun... Bilim akademilerinden evdeki maskelerin hiçbir işe yaramadığı bilgisi geldi.

Son dönemde gündeme gelen “evde yapılan maskeler” ile ilgili ABD’de flaş bir adım atıldı. Bilim, Mühendislik ve Tıp alanlarının Ulusal Akademileri Beyaz Saray’a bir mektup gönderdi…

Mektupta maskelerin etkisinin üretim kalitelerine, nasıl yapıldığına ve kullanıcının hijyen alışkanlıklarına göre değiştiği vurgulanırken, “Bu maskelerin koruyucu olduğuna dair araştırma yapmak mümkün değil” ifadesi kullanıldı.

ZARARI BİLE VAR

Fakat yapılan araştırmalara göre kalın maskelerin diğerlerine göre daha iyi koruduğu belirtilirken bu maskelerin de kullanıcıya ciddi rahatsızlık verdiği ve hatta bazı durumlarda kullanıcının havasızlıktan baygınlık geçirdiği açıklandı.

Akademilerin gönderdiği mektupta, “Maskelerin yüze nasıl oturduğuna dair bir açıklama yok. Tam oturmayan bir  maske sızıntı yapabilir ya da bir kişi terleyince oluşan nem virüsün tutulmasına sebep olarak hastalığı yayabilir” ifadesi yer aldı.

Bilim akademileri ev yapımı maskeler için uyardı: Bir işe yaramıyor!

CNN International’da yer alan haberde de evde yapılan maskelerin etkisinin düşük olduğu belirtildi. Haberde, “Diğer araştırmalar tişört, havlu ve atkı gibi malzemelerden üretilen maskelerin nanopartiküllere karşı çok düşük seviyede koruma sağladığı fakat havadaki virüslere karşı koruma sağlamadığını gösteriyor” yorumu yapıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT