1. HABERLER
  2. KORONAVİRÜS
  3. Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan'dan aşıda müjdeli haber: 4 kat azaldı...

Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan'dan aşıda müjdeli haber: 4 kat azaldı...

Türkiye'de 65 yaş üzeri kişilerin yüzde 76,4'ünün aşı oldu. 1 Ocak'ta 65 yaş üzeri vatandaşların tüm vakalar içindeki oranı yüzde 17,7 iken şimdi ise yüzde 8,2'ye düştü. Aynı şekilde sağlık çalışanları içinde 1 Ocak'ta yüzde 5,5 iken bu hafta yüzde 1,3'e düştü. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ''Yani 4 kattan fazla azalmış. Demek ki aşı gerçekten çok fazla miktardı koruyor.'' dedi.  

Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan'dan aşıda müjdeli haber: 4 kat azaldı...

Koronavirüs salgını sürecinde vaka sayıları kritik seviyede ilerlerken  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşı olmanın önemine vurgu yaptı. 

Şu an neredeyse 65 yaş üzeri her 4 kişiden 1'inin aşı olmadığına dikkat çeken İlhan, vatandaşları aşı olmaya davet etti. ''Biliyoruz ki aşı olanlar içinde hastalığı ağır geçirenler çok daha az.'' diyen ilhan şunları kaydetti;

''Halihazırda hastanede yoğun bakımda olanlar içinden de aşılı olmayanların fazla olduğunu söylemek mümkün. Tüm yaş gruplarında aşının etkisine baktığımızda sağlık çalışanlarında hem hasta sayılarının hem de yoğun bakıma yatış sayılarının ne denli düştüğünü görüyoruz. Sağlık çalışanları her yaş grubundalar, 20 yaşında olanlar da var 80 yaşında olanlar da var. Bunların tamamına yakınında aşının etkili olduğunu görmek çok sevindirici ve olumlu bir gelişme. Aynı şey tabi 65 yaş üzeri yaşlılarımız ve diğer vatandaşlarımızda da geçerli, tüm vatandaşlarımız hiç beklemeden aşılarını hemen olmalılar sıraları geldiği takdirde" 

Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan'dan aşıda müjdeli haber: 4 kat azaldı...

YOĞUN BAKIMDA YATAN 65 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI SAYISI AZALDI

Prof. Dr. İlhan, aşı olan 65 yaş üzeri kişilerin ve sağlık çalışanlarının vaka oranında kayda değer düşmelerin olduğunu belirterek, '''Üstelik bu bilginin de tamamını Sinovac aşısına yormak mümkün; çünkü Biontech daha yeni başladı, aşının etkisini görmek için henüz erken; ama demek ki halihazırda kullandığımız aşı bir hayli etkili. Bu nedenle vatandaşlarımızın aşılarını bir an önce olması gerekiyor. Yoğun bakımda yatanlar içerisinde de hem 65 yaş üzeri hem de sağlık çalışanlarının azaldığını söylemek mümkün, bu da aşının etkisini gösteriyor" ifadelerini kullandı. 

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT