1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den korkutan Kovid-19 açıklaması: Dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek

Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den korkutan Kovid-19 açıklaması: Dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Tevfik Özlü,"Salgın yakın zamanda bitecek olsaydı, normalleşmeyi öteleyebilirdik. Ama görünen o ki, bu pandemi dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek. Bu durumda normalleşmeyi durdurmak veya geciktirmek yerine, kontrollü ve tedbirli normalleşmeyi gerçekleştirmek zorundayız. " dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den korkutan Kovid-19 açıklaması: Dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek

Koronavirüs salgınında günlük vaka sayılarının artmasının ardından Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü değerlendirmelerde bulundu. Özlü,normalleşme süreciyle birlikte vaka artışının beklenen bir durum olduğunu belirterek koronavirüs salgının dalgalar şeklinde 1-2 yıl süreceğini söyledi.

Twitter hesabından son durum hakkında değerlendirmelerde bulunan Tevfik Özlü,"Normalleşme sonrası bir miktar vaka artışı beklenen bir durum. Asıl olan bu artışın miktarı ve devam edip etmeyeceği. Bugün, önceki 3 güne göre artış daha sınırlı. Tedbirlere uyarak normalleşmeliyiz. Eskiye dönemeyiz. Virüsle beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor." dedi.

 

 

Özlü'den korkutan Kovid-19 açıklaması: Dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek

"KONTROLLÜ NORMALLEŞMEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK ZORUNDAYIZ"

"Filyasyon çalışmaları, sorunun nerelerden kaynaklandığını gösterir. Vaka artışının gözlendiği kentlerde il pandemi kurulları, bu verilere göre alacakları kararlarla kontrolü sağlayabilirler." diyen Özlü,"Salgın yakın zamanda bitecek olsaydı, normalleşmeyi öteleyebilirdik. Ama görünen o ki, bu pandemi dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek. Bu durumda normalleşmeyi durdurmak veya geciktirmek yerine, kontrollü ve tedbirli normalleşmeyi gerçekleştirmek zorundayız." ifadelerini kullandı.

20200527-2-42647134-55342754.jpg

MASKE, MESAFE VE HİJYEN

Özlü son olarak vatandaşların maske, mesafe ve hijyen tedbirlerinden öden vermeden eskiden yaptığı her şeyi yapabileceğini belirtti.

TÜRKİYE'DE SALGININ SON DURUMU

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre; dün 42 bin 32 test yapıldı, 1592 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 18 hasta vefat ederken 947 kişi de iyileşti.

Toplam test sayısı 2 milyon 674 bin 203, vaka sayısı 179 bin 831, vefat sayısı 4 bin 825 olarak kayıtlara geçti.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı 722, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 291, iyileşen hasta sayısı ise 152 bin 364 oldu.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den korkutan Kovid-19 açıklaması: Dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek

"ARTIŞLAR BELLİ BÖLGELERDE YOĞUNLAŞIYOR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Düne kıyasla vaka sayımız 30, yoğun bakım hasta sayımız 5, entübe hasta sayımız 1 artış gösterdi. Artışlar belli bölgelerde yoğunlaşıyor. Rehavet mi, mücadele mi? Maske artı mesafe kuralına hep birlikte uyarsak, yayılımı kontrol altına alabiliriz. Güç bizde."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT