1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik uyardı! ''Sonbahar piklerine dikkat''

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik uyardı! ''Sonbahar piklerine dikkat''

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, aktardığı son gelişmelerde salgının bundan sonraki seyrine ilişkin olarak "Büyük piki yaşadık ve bundan sonra küçük pikler şeklinde devam edecek diye düşünüyoruz. Sonbaharda tabi pik olabilir. Kurallara uymamız lazım ki bu piki en az zararla atlatalım" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik uyardı! ''Sonbahar piklerine dikkat''

Koronavirüs salgını sürecinde vatandaşları dikkatli olmaları konusunda her daim uyaran Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik salgının son durumuna ilişkin DHA'ya açıklamalarda bulundu. Yaptığı değerlendirmelerde büyük piki yaşadığımızı ifade eden Çelik, Sonbaharda yaşanabilecek olan piki atlatabilmek için ise kurallara uymamız gerektiğini söyledi.

Düğünlerin yapılması konusunda öneride bulunan Prof. Dr. Çelik, "Açık alan düğünleri daha çok tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Ama kapalı bir ortamsa buranın iyi havalandırılması gerekiyor. Kapalı çok mekan olmaması lazım. Klima sisteminin size üfleyecek tarzda olmaması gerekiyor. Sosyal mesafe kurallarına uymanız gerekiyor. Eğer kapalı ortamda iseniz mutlaka maskenizi takmanız ve ellerinizi yüzünüze dokunmamanız  önemli. Bizim en güzel önereceğimiz şey düğünlerin açık havada yapılması. Mümkünse çok acele etmemek lazım. Ancak, insanların işleri tabii ki gecikebiliyor. Başka türlü planları var. Düğün de onların içerisinde yer alan bir merasim. Biran önce işlerini halledip normal hayatlarına devam etmeleri gerekiyor" diye konuştu.
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik uyardı! ''Sonbahar piklerine dikkat''

''KURALLARA UYMAMIZ LAZIM''
 

Prof. Dr. Çelik, koronavirüsün bundan sonraki seyrine ilişkin, "Sonbahara doğru havaların soğuması ve insanların kapalı alana girmesi ile birlikte risk görüyoruz. Büyük piki yaşadık ve bundan sonra küçük pikler şeklinde devam edecek diye düşünüyoruz. Sonbaharda tabii pik olabilir. Yaz ayında bunun azalacağını ve en alt seviyede düzeyde seyredeceğini söylemiştik. Aynı fikrimiz devam ediyor. Ancak dediğim gibi tamamen bizim sosyal davranışımız neyi emrediyorsa onu yapmamız lazım. Kurallara uymamız lazım ki bu piki en az zararla atlatalım. Bizim bu pik dönemini zamana yaymak önemli. Yani olmamasını diliyoruz; ancak olursa da bu piki zamana yaymak sağlık iş gücünü azaltmak ve daha baş edilebilir bir hale getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.
 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik uyardı! ''Sonbahar piklerine dikkat''

''AKCİĞERDE KALICI HASAR OLAN VATANDAŞLARI TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞIYORUZ''
 

İyileşen bazı hastaların vücudunda hasarlar gördüklerini kaydeden Prof. Dr. Çelik, "Maalesef akciğerde kalıcı hasar olan vatandaşlarımız var. 'Hipofiz' dediğimiz kemikleşmeye doğru giden akciğer dokusunu kemikleşmiş şeklinde gösteren bir tablo ile karşı karşıya kalan vakalarımız var. Sayısı çok değil. Biz bunları gördük ve onları tedavi etmeye çalışıyoruz. Bunun için zaman gerekiyor, ancak sıkıntı yaşadığımız vakalarımız oldu" dedi.
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik uyardı! ''Sonbahar piklerine dikkat''

 

''AŞIRI VİTAMİNİN SİZLERE ZARARI OLACAK''
 

Bilinçsiz bir şekilde vitamin alınmaması gerektiğini kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Çelik, "Hayatın en önemli noktası dengede olmasıdır. Aşırı vitamin almanızın bir faydası yok. Bazen aşırı A vitamini alanları görüyorsunuz. Örnek olarak sapsarı bir vücutla gelirsiniz. İdrarı sapsarı çıkar. Aşırı vitamin alımının bir faydası yok. Sizlere zararı olacak. Vücutta biriken ve birikmeyen vitaminler var. O yüzden lütfen, bizim insanlardan tavsiyemiz dengede olması ve bunu abartmamak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Okan Gül
Video Editörü

HABERE YORUM KAT