1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Bilim Kurulu üyesinden tatilden dönenler için kritik uyarı!

Bilim Kurulu üyesinden tatilden dönenler için kritik uyarı!

Korona virüs ile mücadelemiz devam ederken kısıtlamaların kaldırılmasını fırsat bilen bir çok tatilci soluğu tatil beldelerinde aldı. Oluşan kalabalık gruplar korkuttu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü tatilcileri, herhangi bir belirti gördüklerinde sağlık kuruluşlarına gitmeleri konusunda uyardı.

Bilim Kurulu üyesinden tatilden dönenler için kritik uyarı!

Kurban Bayramı tatilinin yaz aylarına denk gelmesiyle beraber sahil kentleri doldu taştı. Tatil beldelerindeki sosyal mesafeyi hiçe sayan bu kalabalık uzmanları korkutuyor.

Konu ile ilgili uyarılar yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tatile giden vatandaşların bu süreçte çok sayıda kişiyle temas ettiklerini belirtti ve bu nedenle kendilerine ve yakınlarına virüs bulaşmış olabileceği uyarısında bulundu.

Bilim Kurulu üyesinden tatilden dönenler için kritik uyarı!

"14 GÜN SÜREYLE DİKKATLİ OLUNMALI"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü sosyal medya üzerinden ; “Bayram tatili dönüşü yurttaşlarımız 14 gün süreyle dikkatli olmalılar; kendilerini ve yakınlarını izlemeliler. Bu süreçte çok sayıda kişiyle temas ettiler. Kendilerine ve yakınlarına virüs bulaşmış olabilir.” uyarısında bulundu. Aynı zamanda korona virüsünde önemli belirtilerini hatırlattı: "Eğer koku ve tat alma duyusunda kayıp, boğaz ve baş ağrısı, ateş, öksürük, kas ve vücut ağrıları, bulantı, ishal, halsizlik, nefes darlığı gibi şikayetleri (Semptom) ortaya çıkarsa gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvursunlar."

Bilim Kurulu üyesinden tatilden dönenler için kritik uyarı!

"BAYRAM TATİLİNİZ KÖTÜ SONLA BİTMESİN"

Erken tanının, hem kendilerinin iyileşmesi hem de filyasyon çalışmalarının yapılıp, topluma bulaşın önlenmesi açısından çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özlü, belirti göstermeden hastalığı geçirebileceklerin olduğuna işaret ederek şu açıklamalarda bulundu: “Herhangi bir semptomun ortaya çıkmaması, bulaşmanın olmadığı anlamına gelmeyebilir. Siz hasta olmadan da virüsü kapmış ve başkalarına bulaştırıyor olabilirsiniz. Sizden virüsü kapabilecek olan yakın çevrenizdeki dostlarınız, yakınlarınız hastalanabilir ölebilir.Sevdiklerinize zarar vermemek ve üzülmemek için lütfen hane halkınız dışındakilerle, her koşulda 1,5 metre mesafeyi koruyun ve mutlaka usulüne uygun şekilde maske kullanın. Bayram tatiliniz kötü sonla bitmesin.”

Bilim Kurulu üyesinden tatilden dönenler için kritik uyarı!

Kübra Kaçmaz
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡