1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bingöl’den Karatay’ın "bal yemeyin" uyarısına "ona uymayın ‘bal’ yiyin" cevabı

Bingöl’den Karatay’ın "bal yemeyin" uyarısına "ona uymayın ‘bal’ yiyin" cevabı

Prof.Dr. Canan Karatay'ın "Ömrünüzün kısalmasını istemiyorsanız kesinlikle bal yemeyin" sözüne Bingöl Arıcılar Birliği ve Üniversiteden Yrd.D

Bingöl’den Karatay’ın "bal yemeyin" uyarısına "ona uymayın ‘bal’ yiyin" cevabı

Prof.Dr. Canan Karatay'ın "Ömrünüzün kısalmasını istemiyorsanız kesinlikle bal yemeyin" sözüne Bingöl Arıcılar Birliği ve Üniversiteden Yrd.Doç.Dr. Bayram Yurt'tan, "Karatay hocamıza uymayın, ömrünüzün daha uzun olması için şifalı balı tüketebilirsiniz" cevabı geldi.

Bingöl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt ve Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmetcan Üzer, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın "bal" ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Karatay'ın açıklamalarını talihsizlik olarak değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, "Son zamanlarda Prof.Dr. Canan Karatay hocamızın bal ile ilgili çok talihsiz açıklamaları oldu, teessüf ile karşıladık. Hakikatten bir bilim insanının bala zehir demesi bizleri ürpertti. Canan hocam herhalde bal ile alkolü karıştırdı biz gıdacılar alkole sıvı zehir diyoruz" dedi.

Karatay'a göndermede bulunan Yrd.Doç.Dr. Yurt, "Bir konuda bir uzmanın o konuyla ilgili söylediği söz, başka konulardaki uzmanların söylediğinden çok daha önemlidir. Onun için hastalık konusunda en kötü pratisyen, en iyi mühendisten iyidir. Bu yüzden Canan hocamız tıpçıdır, kendisi gıda konularında ahkam kesiyor ve bizler bunu doğru bulmuyoruz" diye konuştu.

"Kemali afiyetle şifalı tatlı bal yenilebilir"

Bal üzerinde çalışma yaptığını ve bunu uluslararası sempozyuma bildiri olarak sunduğunu kaydeden Yurt, "Ben Canan hocanın söylediklerini onun yaşlılığına bağlıyorum. Çünkü bir meselede kim söylemiş, kime söylemiş, ne için söylemiş, ne makamda söylemiş ona bakılması lazım. Bal üzerinde çalışma yapan, uluslararası sempozyumda bildiri sunan birisi olarak çok rahatla kemali afiyetle şifalı tatlı bal yenilebilir. Hatta gelişme çağındaki çocuklarının beyin fonksiyonlarının gelişmesi için bala ihtiyaç vardır. Bal ve pekmez kesinlikle zehir değil, doğal gıdalardır. Mühim olan bunların doğal olduğunu bilmek ve doğal olarak tüketmektir. Biz gıdacılar olarak her zaman şunu söyleriz, bir gıda ne kadar işlemeye fonksiyonel olarak karışmışsa onda tabi ki risk miktarı artabilir fakat bal ve pekmez konusunda Canan hocamızın böyle bir açıklama yapması bizleri çok üzmüştür. Ayrıca fonksiyonel bir gıdadır. Fonksiyonel gıda demek normal bir gıdanın besin değeri yanında vücut için özellikle immün sistemi için olumlu yanlarının olması demektir. Balda, pekmezde gerek besinsel açıdan, gerekse fonksiyonellik açıdan fonksiyonel özelliği olan gıdalar arasındadır" şeklinde konuştu.

Canan Karatay'ın açıklamalarının kale alınmaması gerektiğini vurgulayan Yurt, bütün vatandaşların rahatlıkla şifalı tatlı balı yiyebileceğini kaydetti.

Balcılar özür bekliyor

Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmetcan Üzer ise açıklamalarından dolayı Karatay'a tepki göstererek, özür beklediklerini söyledi. Birlik Başkanı Üzer, "Karatay, bal ve pekmez zehirlidir demiş. Biz arıcılar birliği olarak şunu söyleyebiliriz ürettiğimiz bal tamamen doğaldır. Hiçbir karışım yapılmadan, yaylalarda arının kendisinin yaptığı baldır. Ayet ve hadislerde sabittir, bal şifadır. Hiçbir yan etkisi ve yoktur. Canan hocanın bu açıklamasını şansızlık olarak değerlendiriyoruz. Hoca kendince güzel bir reklamını yapmış oldu. Bu açıklamalar, Türkiye'deki 56 bin arıcıya hakarettir. Canan hocanın arıcılara bir özür borcu vardır" diye konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT