1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Binyamin Netanyahu'ya seçim şoku!

Binyamin Netanyahu'ya seçim şoku!

İsrail'de sandık çıkış anketlerine göre, İsrail genel seçimlerinde Başbakan Netanyahu liderliğindeki sağ blok, koalisyonu kuracak çoğunluğu elde edemedi.

Binyamin Netanyahu'ya seçim şoku!

Mavi-Beyaz İttifakı ile sol partilerin oluşturduğu blok ise 43 milletvekilini meclise gönderdi.     

Sağcı parti olmasına karşın, bu sene nisan ayında yapılan seçimden sonra askerlik yasası sebebiyle Binyamin Netanyahu önderliğindeki koalisyona katılmayı reddeden eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın İsrail Evimiz Partisi 10 milletvekili çıkardı.      

Bu sonuçla Liberman olası koalisyon senaryolarında bir kez daha kilit role sahip oldu.

FİLİSTİNLİLERİN BLOKUNDAN 12 MİLLETVEKİLİ      

Öte yandan, İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Ortak Arap Listesi Bloku, 12 milletvekilini meclise gönderdi.

Diğer iki İsrail kanalının yayımladığı sandık çıkış anketlerinde de sonuçlar KAN'ınki ile benzerlik gösterdi.      

İsrail'de 9 Nisan'da yapılan erken seçimde Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud, az bir oy farkıyla yarışı önde tamamlayarak, 35 milletvekili çıkarmış ancak tek başına iktidara gelmek için gerekli sandalye sayısı olan 61'e ulaşamamıştı.      

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, seçimin ardından meclise girmeyi başaran partilerle görüştükten sonra koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu'ya vermişti.      

Netanyahu, sağ partilerle yaptığı görüşmelerin ardından koalisyon hükümetini kurmak için yeterli sandalye sayısına ulaşamamış, bunun üzerine 29 Mayıs'ta yapılan oylamada meclis feshedilerek, yeniden seçim kararı alınmıştı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum