BioNTech/Pfizer aşısından kötü haber: Aşıyı yaptıran 4 gönüllüde yüz felci görüldü!

ABDli şirket Pfizer ve Alman BioNTech ortaklığında geliştirilen Kovid - 19 aşısını yaptıran 4 gönüllüde yüz felci görüldüğü öğrenildi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), deneklerde görülen yüz felcine tam olarak neyin sebep olduğunun bilinmediğini belirtti.

BioNTech/Pfizer aşısından kötü haber: Aşıyı yaptıran 4 gönüllüde yüz felci görüldü!

ABDli firma Pfizer ile Alman BioNTech ortalığında geliştirilen ve Faz - 3 çalışmaları kapsamında insan denemelerine devam edilen koronavirüs aşısını yaptıran 4 gönüllüde yüz felci görüldüğü iddia edildi. Tüm dünyanın umudu olan aşı konusunda bilim insanları tarafından çalışmalara devam edilirken, Alman - ABD ortaklığında geliştirlen ve başrollerinde Türk isimler Özlem Türeci ile Uğur Şahin'in rol aldığı aşı ile ilgili endişelere neden olan bir haber geldi. BioNTech/Pfizer aşı grubundaki 4 kişide geçici yüz felcine rastlandı. 4 gönüllü 3, 9, 37 ve 48'inci günlerde yüz felci geçirdiğini açıkladı.

SEBEBİ BİLİNMİYOR

İLKHA'nın haberine göre, söz konusu iddialarla ilgili açıklama yapan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), deneklerde görülen yüz felcine tam olarak neyin sebep olduğunun bilinmediğini belirtti.

photo-2020-12-05-09-42-22.jpg

FDA tarafından yapılan açıklamaya göre, Pfizer firmasının geliştirdiği Koronavirüs aşısı olan 4 gönüllü denekte yüz felci meydana geldi. Açıklamada ayrıca, FDA’nın doktorlardan aşının yan etkilerini sürekli bir şekilde takip etmelerini talep ettiği ifade edildi.

"ALERJİSİ BULUNANLAR AŞI OLMASIN"

Aşı çalışmalarının ilk olarak başladığı İngiltere’de yetkililer, belirli yiyecekler, ilaçlar ve aşılara karşı alerjisi bulunan kişileri Pfizer/BioNTech aşısını olmamaları konusunda daha önce uyarmıştı.

photo-2020-12-05-09-43-25.jpg

Başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede Koronavirüs aşısının kullanılmasına yönelik izinler verilirken, aşıların güvenliği ile ilgili kuşkular her geçen gün daha da artıyor.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡