1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bir dolar kaç TL? 10 Ekim Perşembe dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Bir dolar kaç TL? 10 Ekim Perşembe dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Bir dolar kaç TL? An itibariyle dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları? sorusu herkes tarafından araştırılıyor. Peki güncel dolar fiyatı nedir? 10 Ekim Perşembe bugün dolar ne kadar? Dolar kaç TL? Son dakika dolar kuru fiyatları nedir? İşte dolarla ilgili merak edilenler haberimizde...

Bir dolar kaç TL? An itibariyle dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları? sorusu herkes tarafından araştırılıyor. Peki güncel dolar fiyatı nedir? 10 Ekim Perşembe bugün dolar ne kadar? Dolar kaç TL? Son dakika dolar kuru fiyatları nedir? İşte dolarla ilgili merak edilenler haberimizde...

BİR DOLAR KAÇ TL? AN İTİBARİYLE DOLAR NE KADAR?

Fed kararının ardından başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere piyasalara hakim olan pozitif hava sürüyor. Bir süre 3 faiz artışı beklentisinden artık 3 faiz indirimine dönen piyasalarda gelişen ülke paraları dolar faizinin düşecek olmasıyla dolar karşısında değer kazandı.

Dolar/TL dün 5,84 seviyelerdeydi ve bayramda sığ piyasada yaşanan hareketin ardından en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, Fed kararının ardından TCMB cephesinde de faiz indirimi için alan açıldığını ve enflasyon hedefinden sapmadan indirimin kademeli olarak gelecek toplantılarda gerçekleşebileceğini belirtiyor.

10 Ekim Perşembe DOLAR KURU 5,87

.Bir dolar kaç TL? 27 Eylül Cuma dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

DOLAR KURU FİYATLARINDA SON DURUM 10 Ekim Perşembe

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada "Fed faizleri düşürdü ama benim ülkemde yüzde 24'lerde, böyle bir şey olmaz. Bu yüzden çok yakında buna kesin bir çözüm getireceğiz. Bu faiz politikasından Türkiye'nin dikkatli bir dönüş yapması lazım." demişti.

10 Ekim Perşembe 5,87 TL'den el değiştiriyor.

Piyasalar dışarıda Çin ve ABD arasındaki yeniden açılacağı duyurulan ticaret görüşmelerine odaklanırken, Türkiye tarafında S-400 nedeniyle oluşan ABD ile ilişkilerdeki riskleri izliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400'lerin Temmuz'un ilk yarısında geleceğini açıklarken, Trump ile G-20'de görüşeceğini ve yaptırım beklemediğini belirtti.

Bugünün veri gündeminde ise Avrupa'da açıklanacak ve sanayi üretiminin öncü göstergelerinden olan PMI rakamları öne çıkıyor.

DÖVİZ YORUMLARI NEDİR? 10 Ekim 2019

10.10.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel Dolar TL Analizleri

Tunç Şatıroğlu: Dolar yorumumda bugün ABD’den gelen Türkiye’yi tehdit eden açıklamalarla çıkan dolar TL için kısa sürede hangi seviyelerin maksimum olabileceğini anlattım. Dolar ne kadar çıkabilir? Dolar kuru ne zaman düşer? Önümüzdeki hafta içinde dolar ne olur? Türkiye harekatı başlatırsa ABD’nin tavrı ne olur? Bu sorulara hem jeopolitik hem de teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

Bir dolar kaç TL? 27 Eylül Cuma dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

TL kanadında hareketlilik yeni hafta ile birlikte artış gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine girmesi olası hale geldi. Buna karşılık bu konu Amerika kanadından sert yorumlar oluşmasına neden oldu. İlk olarak dün akşam saatlerinde Donald Trump bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Trump; Türkiye’nin sınırların dışında olduğunu düşündüğü bir şey yapacak olursa, Türkiye’nin ekonomisini mahvedeceğini belirtti. Bu ‘akılalmaz’ açıklama ile birlikte TL kanadında volatilite arttı. Ardından Pentagon Sözcüsü açıklamalarda bulundu. Pentagon; Türkiye’ye gözlem ve keşif bilgilerinin verilmeyeceğini, Türkiye’nin hava görev emrinden çıkarıldığını ve Türkiye’nin bölgede koordinasyonsuz uçmasının imkansız hale geleceği belirtildi. Yaşanan gelişmeler Amerika ile gerginliklerin olabildiğince artacağını gösterdi ve buda TL üzerinde baskı oluşturdu ve USDTRY paritesinde yukarı yönlü sert hareketlenmeler yaşandı. Bu gelişmeler yakından izlenecekken, diğer yandan gün içerisinde ABD’den gelecek olan ÜFE verisi takip edilecek. Tüm bunlar ışığında UDSTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 5.85918 – 5.90420 – 5.94022 seviyeleri direnç noktaları; 5.80157 – 5.75700 – 5.70708 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir. 

Bir dolar kaç TL? 27 Eylül Cuma dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Analizi

Dolar/TL kuru dün 5,6703 ve 5,7221 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,6970 seviyesinden tamamladı. Sabah saatlerinde basında çıkan ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik haber akışı Dolar/TL kurunun dün güne kayıpla başlamasına neden oldu. Öğleden sonra yine haber akışlarına bağlı olarak kurda iyimserliğin kısmen törpülendiğini izledik. Bugün BM konseyinde resmi makamlardan gelebilecek açıklamalar, ABD tarafında Trump’ın azline yönelik haber akışı ve Fed üyelerinin konuşmaları kur hareketlerinde etkili olabilir. Dolar/TL kuru sabah 08:55 itibariyle 5,70 seviyesinden işlem görüyor. Kurda bugün 5,72 seviyesinin üzerinde 5,74 ve 5,77 seviyeleri ise direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağıda ise 5,69’un altında 5,67 ve 5,64 seviyeleri destek bölgeleri olarak izlenecektir.

 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu
Kur 5.70’in Aşağısına Sarktı

Dünkü işlem gününde Dolar/TL kuru 5.73 aşağısında fiyatlandı ve 5.6630 noktasından kapanışını gerçekleştirdi. EURUSD paritesi 1.1040 direncini test etti ve bu seviyeye yakın kapandı. 1556 üzerini gören ons altın ise 1552 sınırından dünü sonlandırdı. Açıklanan verilere baktığımızda; İngiltere hizmet PMI’ı Ağustos ayında 50.6 ile beklentilerin altında kaldı. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya hizmet PMI’ı 54.8 ile beklentilerin üzerinde geldi. Yurt içi piyasalara baktığımızda; beklentilerin altında gelen Ağustos ayı enflasyon verisinin ardından TL güçlenme eğilimini korudu. Veriyle birlikte TCMB’den faiz indirim beklentileri artarken, banka hisseleri alıcılı seyrini korudu. Bugünkü işlem gününde Almanya fabrika siparişleri, ABD özel sektör istihdamı, fabrika siparişleri, ISM hizmet endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları verileri takip edilebilir.

Günü düşüşle tamamlayan Dolar/TL kurunda Türk Lirası lehine işlemlerin devamı durumunda 5.636 desteği hedeflenebilir. Bu seviye aşağısında ise 5.6011 ikinci destek noktası olarak gündeme gelebilir. Kurun 5.6875 üzerindeki fiyatlamalarında ise 5.7564 direncine doğru yükseliş kaydedilebilir.

 Bir dolar kaç TL? 27 Eylül Cuma dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?
 

DolarTL’deki Yükselişte Japon Yenindeki Hareketler Neden Önemli? Alan Yatırım

 ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının yeniden alevlenmesi geçtiğimiz pazartesi Asya piyasalarında hareketliliğe yol açarken; Dolar TL kısa süre içerisinde 6.40 seviyesine yükseldikten sonra tekrardan 5.80 seviyelerine geri çekildi. Kısa süre içerisinde 60 kuruşa yakın değer kaybeden Türk Lirasının yine kısa süre içerisinde eski seviyesine dönmesi piyasa terminolojisinde ‘’flash crash’’ olarak isimlendiriliyor. Türk Lirasındaki bu sert hareketin arka planında ise ABD-Çin ticaret savaşının yeniden alevlenmesinin Çin Yuanında değer kaybına yol açması yer alıyor. ABD ve Çin arasındaki karşılıklı vergi misillemeleri Çin Yuanının bir süredir değer kaybetmesine neden oluyordu.

23 Ağustos günü Trump’ın G7 zirvesinde yaptığı açıklamalar sonrasında Yuan değer kaybını sürdürerek 7.18 seviyelerine kadar yükseldi. Yuan değer kaybettikçe riskli pozisyonlar kapatılıp güvenli liman olan Japon Yeni, ons altın ve ABD tahvillerindeki pozisyonlar ağırlıklandırıldı. Yuandaki değer kaybı ve Yen’deki değer kazancı, TL gibi risk primi yüksek gelişen piyasa ülke para birimlerindeki pozisyonların kapatılmasına yol açtı. TL uzun pozisyonlardaki zarar kes emirleri birbirini tetikledikçe, TL’deki değer kaybı %10’a ulaştı, sonrasında ise düzeltme hareketiyle kayıplarının bir kısmını geri aldı.


Türk Lirası için Neden Dolar Yen (USDJPY) ve Yen Türk Lirası (JPYTRY) Paritesinin İzlenilmesi Gerekiyor?

Japonya’da faizlerin negatif seviyelerde bulunması sebebiyle Japon yatırımcılar Yen satıp TL almak stratejisi ile yatırım yapmakta, aradaki faiz farkından yararlanmaktadırlar. Bununla birlikte Türkiye ve global nedenlerle Yen’in TL’ye karşı yükselmesi(JPYTRY’nin yükselmesi) Japon yatırımcıların zarar etmesine ve pozisyon kapatmasına neden oluyor. Bu tür hareketler Japonya’da sabah, Türkiye’de gece yarısına denk geldiği için likidite dar oluyor. Dolar TL’de pozisyon alan yatırımcıların, Japon Yeni Türk Lirasındaki hareketleri de takip etmesi gerekiyor. Geçen haftaki flash crash olayı yaşanmadan önce TL cinsinden vadeli kontratların Tokyo Financial Exchange’deki ortalama işlem hacmi 23 milyon dolar civarındayken, olayın yaşandığı gün yaklaşık 5.5 katı yükselerek 132 milyon dolar oldu. Açık kontrat sayılarına bakıldığında da TL vadeli işlem kontratlarından 26 Ağustos tarihinde çıkışların yoğunlaştığı görülebiliyor.

Benzer bir hareket 3 Ocak 2019 tarihinde de yaşanmıştı. 45 Bin kontratın kapatıldığı Ocak ayında da TL’deki değer kaybı %5 civarında olmuştu. Finansal piyasalarda tansiyonun yükseldiği dönemlerde Asya piyasalarında riskli TL pozisyonların kapatılıp, güvenli limanlardaki pozisyonların arttırılması, TL’ye hızlı bir şekilde değer kaybettiriyor. Bu bağlamda ticaret savaşı yalnızca altın ve enerji ürünlerindeki değil Türk Lirası gibi gelişen piyasa ülkeleri para birimlerindeki volatiliteyi de arttırıyor. Dolayısıyla yatırımcıların Dolar TL’de düşüş ve yükseliş yönünde karar verirlerken aynı zamanda USDJPY ve JPYTRY paritesini de yakından izlemelerini önermekteyiz. 26 Ağustostaki harekette de görüldüğü üzere Japon Yen’inin TL karşısında kısa süre içerisinde %10 değer kazanması USDTRY kurunu da %10 yükseltmişti. Bu bağlamda JPYTRY’deki yükseliş, USDTRY’de de yükselişe neden oluyor.

Buradan Dolar Alımalı mı, Bozdurmalı mı?

Tunç Şatıroğlu: Dolar yorumumda 5,83 direnci civarında hareket eden Dolar TL için bir analiz yaptım. Şimdi dolar kuru buradan daha yukarı gider mi? O zaman dolar almak mantıklı olmaz mı? Eğer dolar düşecek olursa buradan satmak mı lazım? Dolar daha düşer mi? Buradan sonra dolar ne olur, nasıl hareket etmek lazım? Bu videoda dolarda destek ve direnç bölgelerinde nasıl hareket etmek gerektiğini teknik analizle anlatmaya çalıştım.

HABERE YORUM KAT