1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir dolar kaç TL? 17 Aralık Salı dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Bir dolar kaç TL? 17 Aralık Salı dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Bir dolar kaç TL? An itibariyle dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları? sorusu herkes tarafından araştırılıyor. Peki güncel dolar fiyatı nedir? 17 Aralık Salı bugün dolar ne kadar? Dolar kaç TL? Son dakika dolar kuru fiyatları nedir? İşte dolarla ilgili merak edilenler haberimizde...

Bir dolar kaç TL? An itibariyle dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları? sorusu herkes tarafından araştırılıyor. Peki güncel dolar fiyatı nedir? 17 Aralık Salı bugün dolar ne kadar? Dolar kaç TL? Son dakika dolar kuru fiyatları nedir? İşte dolarla ilgili merak edilenler haberimizde...

BİR DOLAR KAÇ TL? AN İTİBARİYLE DOLAR NE KADAR?

Dolar TL kurundaki hareketlilik ekonomik parametreleri izleyenlerin yakın takibinde yer alıyor. Gün içerisinde döviz alım satımı yapacaklar; “dolar ne kadar, kaç TL?” ve “euro ne kadar, kaç TL?” sorularının cevabını araştırıyor. Peki, bugün dolar ne kadar, kaç TL? İşte, 17 Aralık Salı güncel döviz kuru…

DOLAR NE KADAR?

Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz indirimi ve indirimlerin devam edeceği beklentisinin yanı sıra, ABD ile ilişkilere yönelik endişelerle dolar/TL 5.85'i aşarak 22 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün ABD'nin olası yaptırımlarına karşı Kürecik ve İncirlik'teki üslerini kapamayı işaret etmesi piyasalarda gündem oldu.

17 Aralık 2019 döviz alış satış fiyatlarında son durum:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin yaptırım kararı alması halinde Türkiye’deki ABD üslerinin kapatılabileceğini açıklamasının ardından piyasalar ABD ile ilişkilerin seyrini yakından izliyor.

Dolar Kuru bugün itibariyle, alışta 5.8507 TL, satışta 5.8531 TL seviyesinde bulunuyor Dolar Alış Kuru ve Dolar satış kuru 17.12.2019 tarihiyle saat 09:06'de güncellenmiştir. 1 Dolar 5.8531 Türk lirasına karşılık gelmektedir. 1 Dolar karşılığında 5.8531 Türk Lirası satın alınabilir.

Bir bankacı, “TL’deki kayıpta ana etken Erdoğan’ın açıklamaları ve ABD ile ilişkilerin bozulacağına dair endişeler. TCMB’nin faiz indirimleri de TL’yi zayıflatıyor” dedi.

ABD Senatosu Perşembe günü oybirliğiyle Ermenilerin 100 yıl önce soykırıma uğradıklarını tanıyan yasa tasarısını geçirdi. Bu adım Türkiye’nin tepkisini çekerken, zaten sorunlu olan ABD-Türkiye ilişkilerini daha da germiş oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise yaptığı açıklamalarda, ABD Kongresi’nde Türkiye aleyhine yaptırım gibi kararlar alınması halinde Ankara’nın mütekabiliyet esasında cevap vereceğini, ancak gerekmesi halinde Türkiye’deki ABD üslerinin de kapatılabileceğini söyledi.

EURO TL NE KADAR?

Euro Kuru bugün itibariyle, alışta 6.5235 TL, satışta 6.5263 TL seviyesinde bulunuyor Euro Alış Kuru ve Euro satış kuru 17.12.2019 tarihiyle saat 09:03'de güncellenmiştir. 1 Euro 6.5263 Türk lirasına karşılık gelmektedir. 1 Euro karşılığında 6.5263 Türk Lirası satın alınabilir.

.Bir dolar kaç TL? 17 Aralık Salı dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

DOLAR KURU FİYATLARINDA SON DURUM 17 Aralık Salı

TCMB’nin faiz indiriminin ardından TL’nin cazibesinin azaldığına dikkat çeken bir bankacı, “Geçen hafta toplantıda sonra iki defa aşağı deneme yapmasına rağmen dolar/TL’de kapanışlar pozitif olmadı. Faizde gelinen seviyeler itibarıyla TL’nin bir miktar zayıflaması normal. Kurun son dönemde bulunduğu bant aralığı biraz daha yukarıda oluşabilir. Dolar/TL’de 5.90’ı görebiliriz ancak yeni bir haber akışı olmadıkça 5.93’ün üzeri zor” dedi.

FAİZ İNDİRİMLERİ NASIL DEVAM EDECEK?

Dolar, düne göre %0.06 değişim ile son olarak, Dolar alış kuru 5.8507 TL, Dolar satış kuru 5.8531 TL’dir. Dolar kuru en son 17.12.2019 09:06 tarihinde güncellenmiştir.

TCMB yılsonu itibarıyla enflasyonun Ekim Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğine işaret ederek, politika faizini 200 baz puan indirimle %12 seviyesine çekerken, analistler bundan sonra indirimlerin sınırlı bir şekilde devam edeceği görüşünde.

Faiz indirimlerinin devamı beklenirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise önümüzdeki yıl faizlerin tek haneye ineceğini söylüyor. Bu, önümüzdeki yıl faizlerin en az 225 baz puan düşmesi anlamına gelirken, bankacılara göre koruma kalkanı olan reel faizin azalması TL’nin artan ya da gerçekleşen risklere karşı zayıf kalmasına neden olacak. 

DÖVİZ YORUMLARI NEDİR? 17 Aralık 2019

17.12.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Hafta içerisinde gerçekleştirilen Fed ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararlarının kur üzerindeki etkilerinin devam ettiği gözlenirken haftanın son işlem gününde yurtiçinde açıklanan Sanayi Üretimi verisinin Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşerken, bir önceki yıla göre yüzde 3,8 artmasının sınırlı etkileri takip edildi. Gün içerisinde ABD’de Perakende Satışların yüzde 0,5’lik beklentinin altında kalarak Kasım ayında yüzde 0,2 artmasının sınırlı etkileri izlenirken, akşam saatlerinde ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasında ilk fazın imzalanması sonrasında iki ülkenin açıklamaları doğrultusunda ticaret iyimserliğinin arttığı gözlendi. Gün sonunda açıklanan veriler ve takip edilen ticaret gelişmeleri ile birlikte kurun kazançlarını sürdüğü izlendi.

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu
Kur tarafında TCMB ve FED’in kararları sonrasında hareketlilik artarken siyasi ve jeopolitik risk unsurlarına yönelik gelen haber akışları fiyatlamalarda baskılanmaya neden oldu. Şu anda 5.8000 bölgesinin üzerinde işlem gören kur fiyatlamalarında buranın üzerinde tutunma sağlanması halinde 5.8225, 5.8500 ve 5.8850 ara direnç seviyeleri önemli olacakken yukarı yönlü hareketliliğin hız kazanabilmesi için 5.9200 ana direnç seviyesinin geçilmesi gerekebilir. Ancak kur tarafında yaşanabilecek geri geri çekilmelerde ise; 5.7700 desteğinin altında kalıcılık sağlanması durumunda yeniden 5.7500- 5.7000 bandına dönüş hareketi gelebilir.

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu
Geçtiğimiz hafta USDTRY paritesinde volatilite oldukça fazlaydı. FOMC ve TCMB kararları ile birlikte paritede hareketlilik arttı. Zaman zaman 5.76 seviyelerini test eden parite yeni hafta ile birlikte 5.81 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz hafta TCMB faiz oranında 200 baz puan indirim yoluna gitmişti. Piyasalardaki beklentilere paralel olarak gelen bu karar TL üzerinde büyük bir baskı oluşturmadı. Merkez Bankası’nın beklentilerden daha sert müdahale etmemesi ile birlikte hafta içerisinde paritede bir miktar gevşeme hareketleri gözlemlendi. Diğer yandan Amerika ile Çin arasında 1. Faz ticaret anlaşmasında kısmi anlaşılması gelişmekte olan ülke para birimlerinde bir miktar rahatlama gerçekleştirdi. Bu rahatlama arasında TL varlıklarıda yer aldı. Haftanın ilk işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Perakende Satışlar ve Çeyreklik İşsizlik Ortalaması verilerini takip edecek. Veriler 10:00’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 5.80 üzerinde uzun süre duruşlar yukarı yönlü hareketlenmelerin devam etmesine neden olabilir. Sırasıyla 5.82480 – 5.85109 – 5.86866 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.79143 – 5.76503 – 5.73615 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

HABERE YORUM KAT