1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Birleşmiş Milletler'den Türkiye-Libya mutabakatı ile ilgili açıklama

Birleşmiş Milletler'den Türkiye-Libya mutabakatı ile ilgili açıklama

Birleşmiş Milletler sözcülerinden Farhan Haq, üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetki alanına ilişkin konularda bir pozisyon almadıklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler'den Türkiye-Libya mutabakatı ile ilgili açıklama

Birleşmiş Milletler sözcülerinden Farhan Haq, BM'nin, Türkiye ve Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ile ilgili imzalanan anlaşmaya dair, üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetki alanına ilişkin konularda bir pozisyon almadığı belirtildi. Yapılan açıklamada,  kapalı veya yarı kapalı belirli bölgelerde, üçüncü tarafların çıkarlarının göz önünde bulundurulması gerektiği de ifade edildi. 

Günlük basın brifinginde Türkiye ve Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalan anlaşma ile ilgili soruları yanıtlayan Haq, BM'nin üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetki alanı ile ilgili konularda bir pozisyon almadığını ancak kapalı veya yarı kapalı alanlar gibi belirli bölgelerde, üçüncü tarafların çıkarlarının özellikle dikkate alınması gerektiğini söyledi. 

Sözcü Haq, ilgili tüm taraflara bu tür hassas konularda diyaloğu sürdürme ve görüş ayrılıklarını barışçıl yollarla çözme çağrısı yaptı.

YUNANİSTAN ŞİKAYET ETTİ

Öte yandan Yunanistan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e ve BM Güvenlik Konseyi'nin aralık ayı dönem başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft'a bir mektup göndererek, Türkiye'yi şikayet etti.

Türkiye'yi Uluslararası Deniz Hukuku Anlaşmasını ihlal emekle suçlayan Yunanistan, BM Güvenlik Konseyi'ni de toplantıya çağırdı. 

Türkiye ile Libya'daki Uluslararası Mutabakat Hükümeti arasında 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT