1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Bitlis’te ‘Mera Komisyonu’ toplantısı

Bitlis’te ‘Mera Komisyonu’ toplantısı

Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Mera Birimince "Mera Komisyonu" toplantısı düzenlendi.

Bitlis’te ‘Mera Komisyonu’ toplantısı

Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Mera Birimince "Mera Komisyonu" toplantısı düzenlendi.

Vali Yardımcısı Murat Kütük başkanlığında gerçekleşen toplantıda önemli konular görüşülürken, 2017 yılı için Bitlis'e ilkbahar-yaz dönemi otlatma periyodu için dışarıdan gelecek olan göçer ve göçerlere ait hayvan sürülerinin konaklatılması ve bu hayvan sürüleri için kiraya verilecek meraların durum değerlendirilmeleri yapıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bitlis İl Müdürü Fatih Asak, "2016 yılında ilimize dışarıdan göçer hayvan sürülerinin gelmesi, meralarımızı kiralamaları ve hayvan sevki yasaktı. Bu konuda oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmiştir. 4342 Sayılı Mera Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan yönetmelik ile mevzuatları çerçevesinde göçerlere mera ve yaylaların kiralama işlemleri Bakanlığımızca gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz ve Bitlis ekonomisine büyük katkısı olan göçer hayvancılığına destek vererek ilimizin kalkınması ve ekonomik anlamda kazanç elde etmesini sağlamak zorundayız. İlimiz mera ve yaylak alanlarını çok iyi korumalı ve değerlendirmeliyiz. Özellikle mera ve yaylalarımızın ilimiz ile ilimize dışarıdan gelen göçer hayvanları için ucuz yem kaynağı olduğunu, bu hayvanların kaliteli ve doğal yem ihtiyacını karşıladığını unutmamalıyız. Ayrıca mera ve yaylalarımızın ilimizde toprak ve su erozyonlarını önlemedeki katkısı göz ardı edilemez. Nihayetinde halkımız tarafından piknik ve mesire alanları olarak kullanılması da ayrı bir değer ve önem arz etmektedir" diye konuştu.


Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.