1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. BM'den flaş koronavirüs açıklaması: Milyonlarca insan ölecek

BM'den flaş koronavirüs açıklaması: Milyonlarca insan ölecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs ile ilgili yaptığı açıklamada "Virüsün, özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek." ifadelerini kullandı.

BM'den flaş koronavirüs açıklaması: Milyonlarca insan ölecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

BM Genel Sekreteri Guterres, virüsün yalnızca insanları değil küresel ekonomiyi de etkilediğini ifade etti ve Uluslararası Çalışma Örgütünün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle dünya genelinde çalışanların 3,4 trilyon dolar gelir kaybı yaşayabileceğini bildirdiğini söyledi.

Virüsün sadece insanları değil küresel ekonomiyi de etkilediğini belirten Guterres, Uluslararası Çalışma Örgütünün virüs nedeniyle dünya genelinde çalışanların 3,4 trilyon dolar gelir kaybı yaşayabileceğini bildirdiğini söyledi.

BM'DEN G20 ÜLKELERİNE KOVID-19 SALGINI İLE MÜCADELE ÇAĞRISI

Ülke düzeyinde alınan önlemlerin küresel ölçekte yaşanan kriz için yeterli olmadığını belirten Guterres, G20 ülkelerine koronavirüs salgınıyla mücadelede eş güdümlü, kararlı şekilde yeni adımlar atma ve gelişmekte olan ülkelere yardım etme çağrısında bulundu. 

Guterres, ''En fakir ve en savunmasız ülkeler en sert darbeyi alacak. Virüsün özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek. Ortak bir düşmanımız var ve bir virüsle savaşıyoruz.'' dedi. 

 

HABERE YORUM KAT