1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. BM'den Myanmar'da iç savaş çıkabileceği yönünde uyarı!

BM'den Myanmar'da iç savaş çıkabileceği yönünde uyarı!

Mynmar'daki askeri darbe sonrası darbe karşıtlarının eylemi devam ediyor. Şimdiye dek 520'den fazla kişinin hayatını kaybettiği eylemlerin ardından Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada ülke için iç savaş çıkabileceği uyarısı yapıldı.

BM'den Myanmar'da iç savaş çıkabileceği yönünde uyarı!

Şubat'ta Mynmar'da gerçekleştirilen askeri darbe sonrası darbe karşıtı kişilerin eylemi devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, yaptığı açıklamada Myanmar'da darbe sonrası 520'den fazla kişinin öldüğünü belirterek, "Ordunun müdahalesi çok acımasız ve bu durum iç savaş olasılığını artırıyor." ifadesini kullandı.

 "Gözümüzün önünde Myanmar'da sivil nüfusa yaygın ve sistematik saldırılar gerçekleşiyor. Ordunun müdahalesi çok acımasız ve bu durum iç savaş olasılığını artırıyor." diyen Birleşmiş Milletler Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, ülkedeki durumun hızla kontrolden çıktığını ve olası bir iç savaşın etnik azınlıkların ve Arakanlı Müslümanların durumunu da tehlikeye atacağını belirtti.

Burgener, BM Güvenlik Konseyi'ne elindeki tüm araçları kullanma ve Myanmar'da çok boyutlu bir felaketi önleme çağrısı yaptı.

NE OLMUŞTU?

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT