1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. BMGK'da Esed rejimine çağrı!

BMGK'da Esed rejimine çağrı!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya, Esed rejimine Türkiye'nin İdlib'deki gözlem noktalarına saldırılarına son vermeye çağırdı.

BMGK'da Esed rejimine çağrı!

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde, Suriye rejimini Türkiye'nin İdlib'deki gözlem noktalarına saldırılarına son vermeye çağırdı.

BM SURİYE ÖZEL TEMSİLCİSİ PEDERSEN: RUSYA VE TÜRKİYE KİLİT ROL OYNAMAK ZORUNDA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni video konferans yoluyla Cenevre'den bilgilendiren BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen hava saldırılar ile çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Pedersen, insani durumun ''alarm verdiği'' İdlib'de, çocukların dondurucu soğuklar nedeniyle öldüğünü ifade etti..

Yerleşim birimlerine doğru ilerleyen çatışmaların daha fazla kitlesel yerinden edilme ve insani felakete neden olacağı uyarısında bulunan Pedersen, Suriye'de rejim ve destekçilerinin M5 kara yolunun doğusunun tamamını ve kara yolunun batısındaki bazı bölgelerle Halep'in batı kırsalını ele geçirdiğini ifade etti.

Suriye'de artan tehlikeye dikkati çeken Pedersen, ''Rusya ve Türkiye garantör ülkeler olarak İdlib'de gerginliği azaltmak için kilit bir rol oynamak zorunda.'' ifadesini kullandı.

Suriye'de uluslararası insani hukuka uyulması, ülke genelinde ateşkes sağlanması çağrısında da bulunan Pedersen, BM Güvenlik Konseyi'ni de harekete geçmeye davet etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT