1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BND Başkanı Kahn, Darbe girişiminin arkasında FETÖ olduğuna ikna olmadı

BND Başkanı Kahn, Darbe girişiminin arkasında FETÖ olduğuna ikna olmadı

Alman der Spiegen dergisine açıklamada bulunan Federal Haberalma Teşkilatı Başkanı Bruna Kahl, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğu konusunda...

BND Başkanı Kahn, Darbe girişiminin arkasında FETÖ olduğuna ikna olmadı

Alman der Spiegen dergisine açıklamada bulunan Federal Haberalma Teşkilatı Başkanı Bruna Kahl, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğu konusunda Türk hükümetinin iddialarını kabul etmediklerini ve ikna olmadıklarını açıkladı.

Bruno Kahl, ancak darbe girişiminin "devlet tarafından kurgulanmadığını" söyledi. "15 Temmuz öncesinde de hükümet tarafından bir temizlik dalgası başlatıldığını" söyleyen BND Başkanı Kahl "Bu yüzden ordunun bazı kesimleri sıra kendilerine gelmeden darbe yapmak istedi. Ancak artık çok geçti, kendileri de temizlendi" dedi.

Kahl, darbenin devletçe tasarlanmamış olmasına karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından "memnuniyet verici bir mazeret" olduğunu ifade etti. Kahl, Spiegel'in "Gülen yapılanmasını terörist diye tanımlayabilir misiniz?" sorusuna, terörist diyemeyeceğini belirterek, Gülen yapılanmasını takip edilmesi gereken bir oluşum olduğunu söyledi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT