1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Borsa devre kesici nedir? Ne demek? Borsa devre kesici kaç dakika?

Borsa devre kesici nedir? Ne demek? Borsa devre kesici kaç dakika?

Modern piyasaların en önemli aracı haline gelen borsada devre kesici uygulaması merak ediliyor. Yatırımcıların merakla takip ettiği borsaya ilgi duyan vatandaşlar da Borsa devre kesici nedir? Ne demek? Borsa devre kesici kaç dakika? sorularınıa yanıt arıyor. Detaylar haberimizde...

Borsa devre kesici nedir? Ne demek? Borsa devre kesici kaç dakika?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınması ve İstqanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı alınması ardından döviz kurlarında yaşanan hareketlilik üzerine Borsa İstanbul'da çekişli önlemler alındı. İnternet sitesine de erişim problemi yaşanan Borsa İstanbul'un devre kesici uygulamasına gitmesinin ardından Borsa devre kesici nedir? Ne demek? Borsa devre kesici kaç dakika? soruları araştırılıyor. İşte detaylar...

BORSA DEVRE KESİCİ NEDİR? BORSA DEVRE KESİCİ NE DEMEK?

“Borsa devre kesici nedir?” sorusu için verilen en net örneklerden biri de akan trafik örneğidir. Gün boyu yoğun bir şekilde hareket halinde olduğu bir köprü düşünelim. Belirli saatlerde ya da anormal durumlarda köprüde araç trafiği oluşmaktadır. Araçların birikerek trafiği sıkıştırması halinde köprü polisleri sistematik olarak devreye girerler. Araç biriken noktalarda koordinasyon sağlayıp gidiş - gelişleri kontrollü şekilde devam ettirirler. Ayrıca sadece yoğunluğu azaltmakla kalmayıp trafiği tehlikeye atan sürücüleri de takibe alırlar. Böylelikle anlık hatalar ve büyük kazalar önlenmiş olur. Devre kesici de verilen örnekte trafik polisi görevini üstlenmektedir.

Devre kesici sitemi işlemleri geçici olarak durdurarak yatırımcılara piyasayı anlama fırsatı verir ve doğru bilgiye erişebilmeleri için zaman tanır. Bunun sonucunda anormal dalgalanmalar, spekülatif dalgalar ve ani satışların engellenmesine imkan sağlar.

BORSA DEVRE KESİCİ KAÇ DAKİKA?

Borsada devre kesicinin seans boyunca devam edeceğini ve seans devreden çıkacağını söylemiştik. Peki borsada devre kesici ne kadar sürer? Herhangi bir tetikleyici durum algılandığı takdirde devre kesici harekete geçer. Referans fiyatının %10 üst ve %5 alt limitleri hesaplanarak fiyat limitleri bulunur. Bu sınırlara kadar olan işlemler sorunsuz olarak devam eder. Ancak limitlere değen işlemler devre kesici sayesinde otomatik olarak iptal edilir. Devre kesici aktif hale geldikten sonra 5 dakika boyunca emir toplama sürecine geçilir. Teorik fiyat işlem adetleri açıklanır. Ardından 2 dakika süren eşleşme süresi başlar. Emir toplama sona erdikten sonra normal işlemlerle devam edilir. Gün ortası açılış seansının başlamasına 10 dakika kala devre kesici aktif hale gelirse emir toplama süresi 5 dakikadan 10 dakikaya çıkarılır.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT