1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Brezilya’nın eski lideri Lula da Silva hakim karşısında

Brezilya’nın eski lideri Lula da Silva hakim karşısında

Brezilya eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, devlete ait petrol şirketi Petrobras üzerinden rüşvet almakla suçlandığı davada hakim karşısına...

Brezilya’nın eski lideri Lula da Silva hakim karşısında

Brezilya eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, devlete ait petrol şirketi Petrobras üzerinden rüşvet almakla suçlandığı davada hakim karşısına çıktı. Başkent Brasilia'daki fedaral mahkemede hakkındaki suçlamaları reddeden Lula da Silva, eski Pertobras Müdürü Nestor Cervero'yu tanımadığını iddia etti.

Savcıya yaklaşık üç yıldır ifade verdiğini ancak hakkında herhangi bir delil bulunmadığını söyleyen Lula da Silva, "Çok fazla kanıt olduğunu söyleyen yargıçlar var ama ben kanıt istiyorum. Birisi bana ne suç işlediğimi ve bu suçu nerede işlediğimi söylesin" şeklinde ifade verdi.

Odebrecht isimli inşaat firmasının, devlete ait petrol şirketi Petrobras'tan 8 ihale almak için Lula da Silva'ya rüşvet verdiği iddiaları üzerine Mart 2015'te başlatılan Petrobras soruşturmasında, aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Yargılama sürecinde eski Petrobras Genel Müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilmişti.

Bu arada Brezilya Cumhuriyet Başsavcısı Rodrigo Janot ise dün Yüksek Mahkeme'ye başvurarak konuyla ilgili 83 kişi hakkında daha soruşturma açılmasını istedi.

Brezilya’nın eski lideri Lula da Silva hakim karşısında

Brezilya’nın eski lideri Lula da Silva hakim karşısında

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT